V Betlémské kapli se 6. července konala slavnostní bohoslužba k 601. výročí mučednické smrti Jana Husa.
Daniel Herman uctil jeho památku společně s představiteli církví, osobnostmi veřejného života a nejširší veřejností.
Bohoslužbu k 601. výročí mučednické smrti katolického kněze a církevního reformátora vedl patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta.
Ministr kultury uctil Husovu památku společně s představiteli církví, osobnostmi veřejného života a dalšími přítomnými.
„Sestry a bratři, 601. rok od justiční vraždy mučedníka svědomí a reformátora církve mistra Jana Husa je velkým mementem. Lidským pohledem viděno ztratil všechno, co mohl, včetně svého života. Pod zorným úhlem věčnosti však donesl své roucho k branám Výsosti neposkvrněné lží a přetvářkou. I po více než 600 stoletích jeho příklad a soulad mezi slovem a životem inspiruje a motivuje. Pro nás všechny, a zvláště pro nás, kteří stojíme ve veřejné službě, je tento příklad velkou výzvou. Abychom nekázali vodu a nepili víno - zástup mučedníků a proroků časů dávných i nedávných nás k tomu zavazuje.“ Daniel Herman
Ve svých projevech mnozí z řečníků varovali před ztrátou hodnot, za které Hus zemřel – víry a pravdy. Podle ministra kultury středověký kazatel obětoval svůj život mimo jiné pro přesvědčení o rovnosti lidí. "Dokázal tak, že existují hodnoty, pro které stojí položit život. To je velmi silné poselství a myslím si, že bychom ho neměli přeslechnout," řekl Daniel Herman.
Ministr kultury si pak společně s dalšími zúčastněnými představiteli slavnostní bohoslužby připomněl sktečnost, že Husovy ideály, se kterými ho v dnešní době spojujeme – svoboda vzdělání, svoboda projevu, odpor proti nepoctivosti a nespravedlivě vykonané moci, mají své pevné kořeny i zahranicemi naší země, v Evropě.
Všichni přítomní si též připomněli památku mistra Jeronýma Pražského, od jehož smrti uplynulo 600 let.