Zajímalo by mě, jak jsou financovány zahraniční cesty politiků
1.Předpokládám, že nejvyšší rozpočet na cesty má oprávněně prezident a pak ministr zahraničí. Je to tak?2.Kde politici tyto finance berou? Jde to z jejich rozpočtu, tzn. i na úkor toho, co by mohli dát do resortu třeba na zvýšení platů státních zaměstnanců – ve školství a zdravotnictví jsou dost mizerné?
3.Ministr a prezident si může jezdit na cesty dle svého uvážení, poslancům někdo cesty schvaluje? Kdo?
4. Lze někde dohledat kdo a kam cestoval a za kolik?
PS: Aby bylo jasno, využívám možnosti se vás zeptat, rozhodně nemám problém s vaší cestou do Japonska. Myslím, že je to logické, ale někteří jsou schopni vám vyčíst i to, že jste nezařídil lepší počasí 😊
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
19.06.2017 21:47:52 - Mgr. Daniel Herman
Vážený pane Hrášku,zda má nejvyšší rozpočet na cesty prezident či ministr zahraničí, to opravdu nevím. Vím ale od řady starostů, že cesty prezidenta do regionů platí obce a kraje, které navštěvuje.
Co se týká ministrů, pak jsou cesty financovány z rozpočtu jednotlivých resortů. To je jiná rozpočtová položka, než např. platy.
Poslanci své služební cesty konají v rámci své práce ve výborech Poslanecké sněmovny. Takové cesty schvaluje předseda výboru.
Např. v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím se jistě lze na takové cesty dotázat.