Léčba kmenovými buňkami, která má pomoci pacientům trpícím tzv. diabetickou nohou měla být podle informací ministerstva zdravotnictví již dnes na seznamu výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Stane se tak ale až v průběhu roku. Podle poslance za Moravskoslezský kraj Herberta Pavery je za tím nátlak politiků z hnutí ANO.
Ministerstvo chtělo nadějnou léčbu při ischemii dolní končetiny zařadit do seznamu (ve formě vyhlášky) již od ledna 2015. Poté však došlo k nátlaku některých poslanců hnutí ANO, následovala politická přestřelka, s nepravdivými údaji, která vedla až ke stažení léčby z připravovaného seznamu výkonů. „I na posledním sněmovním výboru pro zdravotnictví došlo k dalšímu osočování ze strany poslanců ANO, kteří tak zabránili věcné diskusi. Vidím za tím lobbying a závist některých zařízení, která tuto moderní léčbu dosud nezvládla,” míní poslanec Pavera.
Podle poslance je to velmi špatná zpráva nejen pro pacienty Fakultní nemocnice v Ostravě. „Pravděpodobně se touto prodlevou nezabrání minimálně desítkám zbytečných amputací. Odmítám názor, že metoda léčbou kmenovými buňkami není vědecky ověřená. Tým ve Fakultní nemocnici v Ostravě, kde nyní dokážou pacientům zachránit nohu před amputací, vede doktor Procházka a ten patří mezi světovou špičku specialistů. Metoda se 12 let testovala na stovkách úspěšně léčených pacientů po celém světě,” upozornil poslanec Pavera.
Poslanec poukázal také na finanční stránku problému: “Klasická léčba, která končí ve většině případů uřezanou nohou, stojí kolem 400 tisíc korun. Oproti tomu nadějná léčba kmenovými buňkami byla kalkulována pouze na čtvrtinu. Přineslo by to tedy i značné úspory pro veřejné zdravotní pojištění.”