Mgr. Hynek Fajmon

  • ODS
  • Lysá nad Labem
  • zastupitel města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,64. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.12.2011 18:37:31

Nechť záchrannou půjčku poskytnou voliči TOP 09 a ČSSD ze svého!

Nechť záchrannou půjčku poskytnou voliči TOP 09 a ČSSD ze svého!

Tak to vypadá, že bude zítra na vládě pěkná mela. Summit EU vyzval členské státy k tomu, aby poskytly peníze na záchranu eurozóny.

Celkem se má jednat o 200 miliard euro. Z toho 150 miliard mají poskytnout státy eurozóny a 50 miliard by měli poskytnout státy EU, které nemají euro.
 
Na nás připadá částka 3,5 miliardy euro, tj. cca 90 miliard Kč. Tyto peníze se mají poslat do Mezinárodního měnového fondu, který je má následně použít na záchranu těch států, které s velkou pravděpodobností začátkem roku 2012 zkrachují, tj. Itálie a možná i Španělsko. Jak se k tomuto požadavku postavit?
 
Především je nutné říci, že částka 200 miliard euro na záchranu Itálie a Španělska stačit nebude. Celá záchranná operace tedy nakonec s nejvyšší pravděpodobností nebude úspěšná. Z toho plyne rovněž to, že tyto půjčené peníze se s velkou pravděpodobností nikdy nevrátí. Jedná se tedy de facto o nevratnou dotaci. Máme ji poskytovat?
 
Názory českých politiků a stran jsou jasné a dobře čitelné. Prezident půjčku poskytnout odmítá, premiér je spíše proti, ministr zahraničí je pro půjčku a předseda hlavní opoziční strany Bohuslav Sobotka je rovněž pro půjčku. Strany se vyjádřily zhruba následovně: TOP 09 a ČSSD jsou pro půjčku, VV a ODS jsou proti nebo zdrženlivé. Důležitým signálem je postoj České národní banky, z jejíchž rezerv mají být peníze získány a postoj této klíčové instituce hájící naši korunu je PROTI půjčce.
 
Argumenty zastánců půjčky jsou jako obvykle "evropské". Nesmíme se prý dostat do "izolace". Rovněž se prý musíme chovat jako člen klubu a projevit "solidaritu". Někteří dokonce tvrdí, že když se nepřipojíme, tak se opět dostaneme na "východ" a podobné nesmysly.
 
Argumenty odpůrců půjčky jsou rovněž zřetelné. Půjčka problém nevyřeší a navíc zhorší naši vlastní situaci a omezí schopnosti ČNB dobře spravovat naši vlastní měnu. Co v této vyhrocené situaci dělat? Jak to vyřešit?
 
Myslím si, že si můžeme odpustit vzájemné přesvědčování, obviňování a nálepkování. Pojďme udělat národní kompromis, který všechny uspokojí a to jak přesvědčené zastánce půjčky, tak také ty, kteří jsou proti této půjčce. Vyjděme vstříc volání našich médií po evropské politické kultuře a nalezněme rozumný evropský kompromis. Myslím, že je to možné a velmi jednoduché. Co to třeba udělat následovně:
 
Usnesení vlády ČR k poskytnutí půjčky MMF na záchranu eurozóny:
 
Vláda ČR
 
po diskusi a  důkladném zvážení všech okolností v zájmu dobré pověsti ČR v EU a v zájmu toho, aby se Česká republika nedostala do izolace
 
r o z h o d l a  
 
poskytnout půjčku 90 mld. Kč na záchranu eurozóny.
 
Půjčku poskytnou ze svých vlastních prostředků voliči ČSSD a TOP 09. Voliči těchto stran dostanou od ministra financí k proplacení složenku na částku 60 000 Kč, která je jejich podílem na evropské záchranné půjčce.  
 
Voliči ostatních stran se na půjčce podílet nebudou.
 
Mgr. Hynek Fajmon
předseda oblastního sdružení
člen regionální rady
člen výkonné rady
zastupitel
poslanec EP

Vyšlo na blogu iDnes
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama