Tak si to ve stručnosti zrekapitulujme:
1. Jako první v eurozóně zkrachovalo loni na jaře Řecko a dostalo půjčku ve výši 130 mld. euro.
2. Jako druhé zkrachovalo loni na podzim Irsko a a dostalo půjčku ve výši 70 mld. euro.
3. Jako třetí zkrachovalo začátkem letošního roku Portugalsko a dostalo půjčku ve výši 90 mld. euro.
4. Nyní se ukazuje, že Řecku první půjčka nestačí a žádá dalších 60-70 mld. euro.
5. Po španělských regionálních volbách se ukázalo, že nejméně jeden region Castilla-La Mancha je blízko bankrotu. O Španělsku se přitom mluví jako o dalším potenciálním kandidátovi na "záchranu".
Celkový účet za dosavadní záchranu eurozóny před krachem členských států již tedy činí cca 350 mld. euro. Tyto peníze poskytují až na výjimky pouze členské státy eurozóny, protože ty se rozhodly, že prostě nikoho, kdo platí eurem, zkrachovat nenechají. Menší měrou se ale na záchraně podílí i ostatní státy EU včetně České republiky a to prostřednictvím MMF a menšího záchranného fondu EU.
Toto vše je dobře známo. Položme si však otázku, co by se stalo, kdyby nyní Česká republika měla zavedeno euro, jak to propagoval dnešní šéf ČSSD Bohuslav Sobotka? A na to je odpověď jednoduchá. Museli bychom stejně jako Slováci posílat peníze Řekům, Portugalcům a Irům, kteří mají vyšší platy, důchody i životní úroveň než my i než Slováci. Ano, je pravda, že by to byly půjčky a mohli bychom doufat, že nám je někdy někdo splatí. Věří tomu ale někdo?
Objem takové české pomoci by činil řádově 150-200 miliard Kč. Co by nám k tomu dnes asi Bohuslav Sobotka řekl? A co by nám k tomu řekli další čeští zastánci eura? Je zajímavé, že nyní radši mlčí a doufají, že tuto otázku nikdo nepoloží.
Pokud to ale myslí s eurozónou skutečně dobře, tak by nyní měli projevit svou vlastní evropskou solidaritu a do Řecka, Irska a Portugalska by měli poslat své vlastní peníze na záchranu eura.