O podzemních garážích pod Zelným trhem jednala letos dvakrát Rada města Brna, poprvé 14. července a podruhé 10. srpna. Pro doplnění si dovolím připomenout, že v Radě města sedí ČSSD, Strana zelených, KDU-ČSL a Brno 2010. Při prvním jednání v červenci hlasovalo pro stavbu garáží všech 8 přítomných radních, mezi nimi také Jana Drápalová za Stranu zelených a Jiřina Belcredi za Brno 2010. Náměstek za Zelené Martin Ander na tehdejším zasedání Rady nehlasoval z důvodu dovolené.
Jakmile Zelení zjistili, že stavba těchto garáží naráží na odpor veřejnosti, a ke všemu i „zelené“ veřejnosti, rychle začali otáčet. Dokonce měli takový nedostatek sebereflexe, že na jednání Zastupitelstva města Brna 7.9.2010 na poslední chvíli předložili populistický návrh na konání referenda o stavbě podzemních garáží na Zelném trhu. V červenci sami svými hlasy pomáhali garáže prosadit, v srpnu otočili a pak, aby si zachránili kůži, se návrhem referenda snažili vytvořit dojem, že oni nic, oni muzikanti. Zneužívání institutu místního referenda k politickým cílům Strany zelených ODS nepodpořila. Odpovědnost za postoj města ke stavbě garáží má za město primátor města Brna osobně a Rada města Brna za vlastníka pozemku. V Radě města mají Zelení své zástupce. Přehazovat tuto odpovědnost na občany je tak přinejmenším zbabělé.
Aby toho nebylo málo, přiznal v rozhlasové debatě 15.9.2010 primátor Roman Onderka (ČSSD), že členové Rady města o garážích sice dvakrát hlasovali, ale neviděli projektovou dokumentaci a to včetně pana primátora. Roman Onderka dokonce tvrdil, že pokud by úředníci projektovou dokumentaci někomu ukázali, porušili by zákon. Jenže je to tak, že v územním řízení ke garážím je město Brno v pozici účastníka řízení a to hned ze dvou důvodů. Účastníku řízení má stavební úřad naopak povinnost projektovou dokumentaci ukázat a byl by to stavební úřad, který by porušil zákon, kdyby tak neučinil. A to nehledě na to, že součástí každého územního řízení je veřejné projednání, na které může přijít kdokoliv, tedy i pan primátor, a kdokoliv se na něm může seznamovat s projektovou dokumentací.
Celá kauza podzemních garáží pod Zelným trhem je tak zajímavá z více hledisek. Jak vidíme, Zelení, když je nikdo nehlídá, ochotně podpoří kde co. Když je veřejnost klepne přes prsty, rychle hrají divadlo o své nevinnosti. Primátor Onderka hlasuje, aniž by pořádně věděl o čem a ještě po čtyřech letech ve funkci tvrdí, že se s projektovou dokumentací garáží ani seznámit nesměl. A pak se divme, jak to u nás v Brně po čtyřleté socialisticko-zelené „terapii“ vypadá…