Postavení kojeneckých ústavů řešil pozměňovací návrh k zákonu o zdravotních službách, který ale Jan Čechlovský spolu s dalšími jeho autorkami Helenou Langšádlovou (TOP 09) a Dagmar Navrátilovou (VV) stáhli po dohodě s ministerstvem zdravotnictví z jednání sněmovny.
"Návrh jsme stáhli po dohodě s panem ministrem zdravotnictví. Určitě ale na tento záměr nerezignujeme. Jsme nadále přesvědčeni o správnosti navrhovaného kroku. Pouze jsme nechtěli, aby byl náš návrh následně zpochybňován jako nepřípustný přílepek," říká Jan Čechlovský. "O návrhu chceme vést podrobnou diskuzi a následně ho předložíme poslancům v průběhu podzimu jako samostatnou novelu. Není důvod, aby byla péče o ohrožené děti dále rozdělena mezi několik ministerstev. Stěžuje to komunikaci a ovlivňuje úroveň péče o tyto děti," dodává Jan Čechlovský.
Převod kojeneckých ústavů pod MPSV je podle Čechlovského pouze jedním z potřebných kroků v připravované transformaci systému péče o ohrožené děti v České republice. V říjnu by měla vláda projednávat Národní strategii péči o ohrožené děti, přibližně ve stejně době začnou poslanci projednávat novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí.
"Naším cílem je změnit systém náhradní výchovy dětí tak, aby ústavní výchovou procházelo stále méně dětí a naopak se zvyšoval jejich počet v náhradní rodinné péči včetně pěstounství. Jsem si vědom toho, že nemůžeme okamžitě zavřít ústavní zařízení pro děti. Na druhou stranu je nehorázná ostuda, že je v České republice v ústavní péči 11 tisíc dětí. Je nejvyšší čas s tím něco začít dělat," konstatuje Jan Čechlovský.