Mgr. Jan Farský

  • STAN
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,63. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

10.10.2024 17:17:00

Autoritáři nejsou receptem na úspěch země

Autoritáři nejsou receptem na úspěch země

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na projev maďarského premiéra Orbána k prioritám maďarského předsednictví

 Orbánova politická kariéra začala koncem osmdesátých let, kdy se stal jednou z tváří mládežnické liberální organizace, která bojovala proti komunistickému režimu – a tedy i ruskému útlaku. Tato organizace se jmenovala a dodnes jmenuje FIDESZ. Jenže za těch 36 let obrátila kurz a dnes v Maďarsku buduje jakýsi hybrid mezi demokracií a autoritářstvím. Sám Orbán ho nazývá neliberální demokracií. Liberalismus maďarská vládnoucí strana zahodila, šíří nenávist proti sexuálním i etnickým menšinám a spolupracuje s Kremlem.

Orbán se aktivně snaží ovládnout soudnictví, veřejnoprávní média a potlačuje ta svobodná. Jeho spojenci z řad oligarchů kupují noviny a zpravodajské servery, které jsou vůči Orbánovi kritické. Například v roce 2020 v důsledku Orbánova tlaku odešli novináři z kdysi silného opozičního média Index.

Propad maďarské demokracie dokazují i různé indexy. Freedom House označil Maďarsko v roce 2017 za „svobodnou zemi“ a udělil mu skóre 76 ze 100. Dnes ji považuje jen za „částečně svobodnou“. Je to jediná země v EU, která má toto označení. A s aktuálním skóre 65 ze 100 se mimochodem umístila níž než třeba Jihoafrická republika nebo Indie.

Viktor Orbán kdysi pomohl vyvést svou zemi z jednoho autoritářského režimu, aby se o dvě dekády později rozhodl vybudovat ten svůj. Od silných lídrů by třeba občan čekal, že se o svůj lid postará v době krize. Ale ani to není v případě Orbána pravda. Na začátku pandemie COVID-19 zaznamenalo Maďarsko zdaleka největší propad HDP ze zemí V4. A spolu s Bulharskem a Bosnou a Hercegovinou se Maďarsko umístilo mezi TOP 3 evropských zemí s nejvyšším množstvím úmrtí na 100 000 obyvatel. Ani bratříčkování s Čínou výměnou za vakcíny jim nepomohlo.

Autoritáři zkrátka nejsou receptem na úspěch země. Mají na něj dohlížet silná a nezávislá média, která neustále koukají politikům pod prsty. Ale slabý dohled mezitím umožnil spojencům Orbána rozebírat národní rozpočet i evropské finance, které mohly přispět k rozvoji právě těch maďarských regionů, které FIDESZ volí ve velkém. Pomohl mu vyhrát parlamentní volby po pandemii, kterou objektivně nezvládl. Orbánova neliberální demokracie totiž není klíčem k úspěchu.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama