„Podomní prodejci, tzv. energošmejdi, si často pro své nekalé činnosti vybírají seniory a nabízejí jim nevýhodné smlouvy, ve kterých později zjistí, o co všechno přišli. Dříve zkoušeli tyto podvody přes hrnce, po zmedializování kauz přišli s vynalézavějšími triky. Energošmejdy jsme chtěli vytlačit za hranu zákona už v našem původním návrhu, tehdy se ale vládě z nějakého důvodu nelíbil. Nejde o to, kdo problém vyřeší, ale nechceme, aby byli senioři okrádání,” vysvětlil důvody k podání pozměňovacích návrhů předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.
Další návrhy zahrnují podnika´ni´ zprostrˇedkovatelu° v energeticky´ch odveˇtvi´ch na za´kladeˇ licence, či možnost zakázat na území obce podomní prodej energií i prostřednictvím zprostředkovatelů nařízením obce. To reaguje na judikaturu Nejvyššího správního soudu, že podomní prodej energií nelze ze strany obcí efektivně regulovat.
V závěru tiskové konference vyzval Jan Farský za klub hnutí STAN vládu, aby dodržovala své sliby v oblasti rozpočtu na obranu a jednala jako rovnocenný partner. “Týden poté, co komunisté udrželi tuto vládu u moci, dochází ke škrtům v části pro obranu, kterou právě komunisté tolik kritizují. Vláda tím bohužel vysílá vzkaz spojencům, že se na nás nedá spolehnout, za to my předpokládáme, že nám pomohou, když budeme potřebovat. Je to také vzkaz armádě, že si jí vláda neváží, přitom v těch nejtěžších chvílích koronavirové krize byla to byla právě ona, která pomáhala v domovech důchodců nebo v nemocnicích. Armáda má své dlouhodobé projekty na nákupy, výzkumy a je potřeba, aby věděla, s jakými prostředky může nakládat. Takové kroky vlády naprosto odmítáme,” uzavřel Farský.