Paní Čeronochová,
dle jakých indicií usuzujete na imperiální politiku Ruska? Nevšiml jsem si, že by Rusko od vypuknutí ukrajinské krize nějak expandovalo. Nevidím ani snahu o obsazení celé Ukrajiny nebo o napadení pobaltských států, jak nás média obzvlášť v loňském roce strašila. Podle mě jsou aktivity Ruska spíše obranného charakteru, ale možná mi nějaké informace unikly, takže budu rád, když mě sdělíte, které země v současné době Rusko dobývá, případně na které se chystá(Sýrii můžete vynechat)
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
nevím, proč bych měla vynechávat Sýrii, kde už Rusové bojují, ale dobře. Skutečnost, že Rusko v současnosti vojensky expanduje, je zřejmá i z jejich skokového navyšování zbrojních výdajů a nákupu nové techniky za stovky miliard. Nebo si myslíte, že jí budou ukazovat jenom na Rudém náměstí, či v muzeu? Zároveň činí i další skryté kroky k posílení svého vlivu. Nedělám si iluze o tom, že separatistické síly na východě Ukrajiny nejsou pod vlivem Kremlu, že na tomto území nepůsobí byť jediný ruský voják nebo že ruské tajné služby neoperují v zemích bývalého východního bloku. Vždyť před jejich zesílenou aktivitou i na území České republiky v posledních letech varují také pravidelné zprávy Bezpečnostní informační služby. Zkušenosti s ruskou imperiální povahou máme historicky velice špatné, a tak by bylo zapotřebí, aby ruské deklarace o mírotvorbě, demokracii nebo lidských právech byly následovány činy. Nevěřím ale, že se tak stane. To se daleko spíše dočkáme pokračující destabilizace států s Ruskem sousedících. Vždyť prezident Putin se nikdy netajil se svým projektem zvaným „Novorusko“, který rozhodně lze realizovat i mnoha jinými způsoby než jen otevřeným válečným konfliktem!
Jana Černochová