únosy
Existují nějaké statistiky, kolik teroristé unesli lidí, a kolik se jich vrátilo? A je velký rozdíl mezi národnostmi? Podle mě jde ve většině případů o náhodu, protože teroristé nerozeznají na první pohled třeba Češku od Slovenky. Tím také pokulhává argument, že nás prezident vystavuje riziku. A ještě jednu věc nechápu. Proč někteří lidé do takových oblastí vůbec jezdí? Třeba ty dvě Češky. A když už tam jedou, prč si sami nenesou následky? Něco jiného by bylo, kdyby je unesli třeba na dovolené ve Francii a odvlekli nějak do Afghánistánu či kam. To se ale nestalo.
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
takové statistiky jistě existují a myslím si, že zcela jistě jsou rozdíly mezi různými národnostmi, které jsou ve světě unášeny. Nedomnívám se, že by muselo jít tak často o náhodu. Nemyslím si, že by teroristé chytali oběti únosů metodou "pokus-omyl", to by přeci nedávalo žádný smysl. Domnívám se, že vytipovat si osobu "vhodnou" pro únos je dnes velmi snadné, stačí mít motiv nebo cíl, kterého chci dosáhnout. A takovým cílem může být ve většině případů třeba pouze výkupné. A pokud představitelé našeho státu veřejně přiznávají, že naše země je ochotna výkupné platit a v jaké výši, pak přeci není pro teroristy a únosce nic snazšího, než se zaměřit právě na naše občany. Vyzrazení a přiznání ceny, jakou je ČR ochotna zaplatit, proto považuji za chybu. Na otázku, proč lidé jezdí do nebezpečných oblastí, neexistuje univerzální odpověď a těžko je za to paušálně odsoudit. Nicméně stát tu zkrátka je od toho, aby se o své občany postaral, když se dostanou do situace ohrožení života, i třeba vlastní vinou. Ale je samozřejmě třeba jednotlivé případy posuzovat individuálně...
Jana Černochová