„Nikdy bych nevěřila, že něco takového mohou zastupitelé schválit, je to naprosto proti zastupitelské demokracii. V minulých letech byla možnost účastnit se jednání on-line logicky povolena pouze v případě covidových karantén, tedy když se opravdu zastupitel nemohl osobně zúčastnit,“ vysvětluje místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
Podle jejích dalších slov slibuje při svém zvolení každý zastupitel, že bude svoji funkci vykonávat svědomitě a odpovědně. A s tím samozřejmě souvisí i docházka na jednání zastupitelstva, aktivní komunikace, zájem o dění v kraji.
„Za nově nastavených podmínek se ale zastupitel nemusí vůbec na jednání obtěžovat chodit. Prostě se přihlásí on-line a odmává to, co mu hejtman a jeho radní nadiktují. K tomuto zneužití již jednou došlo, když jsme svolali mimořádnou schůzi, tak někteří zastupitelé vůbec nepřišli, přihlásili se on-line a pak pouze řekli, jsme proti programu. V případě, že má takový zastupitel nějakou krajskou funkci, cinknou mu na účtu peníze a de facto ho čtyři roky na krajském zastupitelstvu nemusí nikdo vidět. A to zde můžeme zmínit, že uvolnění zastupitelé berou téměř stotisícové platy a výsledky zatím žádné vidět nejsou. A teď je už neuvidíme ani na zastupitelstvu. Tomu se říká skvělý job,“ doplňuje Jana Mračková Vildumetzová.
Jako výsměch opozici vnímá možnost přihlásit se na jednání zastupitelstva on-line i primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová. Ta poukazuje na průběh hlasování, kde je nutná většina. V Karlovarském kraji je to v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu třiadvacet lidí. A ti se museli doposud osobně sejít, vyslechnout si připomínky, náměty a názory opozice a poté hlasovat.
„Nově ale stačí si sednout k počítači, všechny protinázory a protinávrhy ignorovat, pracovat na jiných věcech a pak párkrát říci – souhlasím nebo naopak nesouhlasím. A toto má být role krajského zastupitele. To snad ani nemůže hejtman Kulhánek a další členové vládnoucí koalice myslet vážně,“ nešetří kritikou primátorka.
„My jsme na daném zastupitelstvu i před projednáváním posílali negativní stanovisko. Na změně jednacího řádu musí být vždy shoda všech politických stran a hnutí zastoupených v krajském zastupitelstvu, ale náš názor, stanovisko nikoho nezajímal. Schválilo se to na sílu, s absolutním opovržením a umlčením opozice. Chci se tomuto problému věnovat na parlamentní úrovni a předložit návrh zákona, který danou věc vyřeší. Koaliční strany mají plnou pusu demokracie, ale vlastně žádný dialog nechtějí,“ říká Jana Mračková Vildumetzová.