Mgr. Jana Pastuchová

  • ANO 2011
  • Liberecký kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,94. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

21.04.2015 13:27:51 - Anna Marie K.

rodičky-narkomanky

Jak se vy díváte na návrh senátorky Dernerové, že by matka měla nést trestně právní odpovědnost i za nenarozené dítě? Já se obávám, že ty nejvíce rizikové rodičky si najdou cestu, jak tento zákon obejít a třeba raději k lékaři nepůjdou. Souhlasíte? A druhý problém, kdo posoudí, vinu rodičky a má se to týkat jen feťaček, nebo třeba i kuřaček? Cigareta je přeci taky droga. A někde jsme slyšela, že drastické vysazení v průběhu těhotenství, nejenže dítě nepomůže, ale může mít i negativní následky. Tělo se přece potřebuje od všech nežádoucích látek nejdříve vyčistit, takže řešit problém až tehdy, když žena zjistí, že je těhotná, může být pozdě. Souhlasíte?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

15.05.2015 10:20:07 - Mgr. Jana Pastuchová
Milá Anno,
prakticky jste si odpověděla už sama, návrh má určitou logiku, je ale třeba citlivě zvážit možné důsledky a souvislosti. Podle mého názoru je zásadní, aby byla každá žena v průběhu těhotenství pod dohledem lékaře, jedině on může posoudit a doporučit různá omezení, pracovat s těhotnou ženou a především hlídat vývoj nenarozeného dítěte. Hrozba vězení by drogově závislé ženy mohla odradit od návštěvy zdravotnického zařízení, a to by mohlo dítě ohrozit, mohlo by se narodit postižené a nakonec skončit v péči státu, protože by se o něj drogově závislá matka ani nemohla postarat.

Neznám bohužel jiné alternativní řešení problému, kdy otěhotní drogově závislá žena. Ve středu pozornosti by ale v každém případě měl být osud dítěte, které si nemohlo zvolit, jestli a komu se narodí.  I za cenu toho, že bude společnost pochybení ženy vědomě tolerovat. Obecně bych se ale v ČR více zaměřila na prevenci užívání drog a tvrdší postihování jejich výrobců, dealerů i uživatelů. Pokud v ČR nebudou drogy snadno dostupné, s jejich negativními účinky budou seznamovány děti už v útlém věku a česká společnost nebude přehlížet problémy, které užívání drog způsobuje, tak bychom časem mohli mít takových matek alespoň méně. Zároveň v koutku duše věřím, že narození dítěte může alespoň v některých drogově závislých matkách probudit zbytky rozumu a přimět je k léčbě a abstinenci.

S úctou,
JP