18.05.2012 10:22:00
Dostavba Temelína je příležitostí pro absolventy technických oborů
„Dostavba Jaderné elektrárny Temelín je v každém případě velkou příležitostí pro snížení nezaměstnanosti v Jihočeském kraji,“ říká ředitel jihočeské pobočky ÚP ČR a místopředseda Rady Jihočeského kraje pro rozvoj lidských zdrojů Ivan Loukota.
„Dopředu nelze říci kolik lidí z kraje bude zaměstnáno přímo v rámci stavby u odborných firem, ale je zřejmé, že další místa vzniknou v oblastech ubytování, stravování, dopravy a dalších doplňkových služeb. Nové příležitosti přinese už vlastní etapa přípravy stavby. Tím myslím celý rozvoj potřebné infrastruktury například v oblasti dopravy a bydlení,“ konstatoval Loukota.
Z údajů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) by rozšíření Jaderné elektrárny Temelín o další dva bloky mohlo v regionu zaměstnat až zhruba 15 tisíc lidí.
Přibližně čtyři tisíce lidí zaměstná podle aktuálních odhadů vlastní dostavba elektrárny, zhruba 500 lidí bude potřebovat společnost ČEZ pro zajištění provozu dvou nových bloků. Dalších asi deset tisíc lidí najde práci v rámci zajištění služeb pro ty, kteří se budou na výstavbě elektrárny a jejím následném provozu přímo podílet.
Je to odhad, který vychází ze zkušeností obcí nacházejících se poblíž řady evropských jaderných elektráren. „V Evropě existuje společenství obcí, které mají ve svém sousedství jadernou elektrárnu. Tyto obce rozvoj jaderné energetiky podporují a argumentují mimo jiné tím, že na každého pracovníka elektrárny jsou navázáni dva až tři další lidé, které elektrárna nepřímo živí. To sice nejsou empirické údaje, ale praktické zkušenosti lidí žijících u elektráren,“ uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.
Skladba profesí potřebných pro dostavbu Temelína bude velmi široká. Od stavebních inženýrů, dělníků všech stupňů a profesí až po techniky se zaměřením na energetiku. „Tyto obory vzdělávání Jihočeský kraj i společnost ČEZ dlouhodobě podporuje na školách zřizovaných krajem. Při dostavbě elektrárny by tak mohli získat práci právě absolventi těchto podporovaných technických oborů a tato podpora by se zúročila,“ dodal hejtman Zimola. K těmto zaměstnáním se ale přidruží i další pracovní místa v dopravě a službách. Stavitelé elektrárny budou muset někde bydlet, nějak jezdit do práce, někde se stravovat. Současně ale budou také relaxovat, sportovat a chodit za kulturou. Potřebovat budou mimo jiné lékaře a jejich děti školy.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout