„S návrhem o umožnění provozování hazardu v našem městě nelze souhlasit hned z několika důvodů. Pomineme-li fakt, že unií vypracovaný návrh nové vyhlášky je z právního hlediska v řadě případů chybný a nepřesný, pak musíme trvat na dodržování koaliční smlouvy, v níž jsme se i s ČSSD jasně dohodli, že hazard v Budějovicích nechceme. Argument, že jeho zákazem přichází město o peníze na základě odvodů z provozování výherních hracích přístrojů, loterií a jiných podobných her, je sice pravdivý, ale v konečném důsledku lichý. Je přece všeobecně známé, jaké důsledky pro společnost představuje gamblerství, kam až vede patologické hráčství často spojené s trestnou činností a jak neblaze se to odráží na životě tímto jevem postižených rodin a dětí. Vždyť kdybychom vše měřili jen finančním ziskem, pak bychom mohli začít horovat třeba i za prodej alkoholu a cigaret mladistvým anebo volný prodej zbraní. Ostatně není to příměr nadsazený, neboť hazard dokáže být i zbraní, která zabíjí,“ řekl českobudějovický primátor Juraj Thoma.
Návrh nové vyhlášky měl umožnit provozování hazardu na pěti českobudějovických adresách. Jedná se o hotel Grand, obchodně společenské centrum IGY a objekty v Rudolfovské, Lannově a Dlouhé ulici. Městská rada však návrh neschválila. Zástupci HOPB hlasovali proti, podporu získal pouze u tří koaličních radních.
Podle Juraje Thomy vedou k posílení městské pokladny mnohem snazší cesty.
„Při zadávání veřejných zakázek jsme přistoupili k maximální možné otevřenosti, kdy kdokoli může kontrolovat na webových stránkách města celý proces každé zakázky, tedy od jejího zadání, přes vyhodnocení, uzavření příslušných smluv až po samotnou realizaci. Zavedli jsme i elektronické aukce a spojování zakázek na služby jak pro magistrát, tak i pro obchodní a příspěvkové organizace města. Tato opatření vedla k tomu, že jen v loňském roce jsme na veřejných zakázkách uspořili 275 milionů korun. To je mnohonásobně více než eventuální příjmy z hazardu,“ dodal Juraj Thoma.