Snažila jsem se získat pro spravedlivou změnu maturit podporu, ale marně – fakt odmítání tohoto řešení ze strany ministra školství prostě převážil.
Myslela jsem, že vláda nekoná, protože je menšinová a neměla ve věci úředních maturit jistotu většiny ve sněmovně. Ale ta se většinově vyslovila pro zavedení úředních maturit usnesením.
Vláda však nevyužila možnosti konat v legislativní nouzi, ostatně ministr školství a také premiér se vyslovili proti změnám. Jejich přesvědčení, že se za poslední rok v podmínkách vzdělávání středoškoláků zase „tak moc nestalo“, je prostě pro ostatní ministry rozhodující. Nemohou konat proti jejich vůli. Hlavní odpovědnost nese ministr školství.
Z tohoto pohledu už není kam dál jít. Stejně je ale naprosto nutné novelizovat školský zákon, to je zjevné už kvůli dalším případným omezením v příštím roce. Budu prosazovat, aby příští podoba zákona reflektovala mimořádnou situaci letošních maturantů a podala jim pomocnou ruku. Považuji letošní maturity za velmi nespravedlivě k vám, ke studentům.
Nicméně oproti původnímu stavu jsme společně se školským výborem a s vašimi iniciativami přece jenom dosáhli alespoň dílčích zlepšení:
- Máme opravné termíny navíc,
- podařilo se nám odstranit naprostý nesmysl diskriminace dálkařů ve vybraných sociálních a zdravotních oborech.
Byla bych ráda, kdybychom společně zabojovali ještě o jednu věc. Není jenom pro vás – letošní maturanty. Je pro všechny školáky, žáky, studenty bez ohledu na stupeň a ročník. Chtěla bych, aby stát uznal, že tento školní rok byl skutečně špatný a že má povinnost pomoci vám všem získat znalosti a dovednosti, které jste získat nemohli. Chci, aby stát na tyto účely vyčlenil 7,5 miliardy korun a aby uskutečnil Národní plán dorovnání dopadů epidemie na vzdělávání. Budu ráda, když mi pomůžete – protože i přes to, že úřední maturity nemáme, váš hlas je slyšet.