Novela má za cíl zlepšit vymahatelnost práva na informace a změnit stávající stav, kdy se žadatelé o informace často k informacím nedostanou vůbec, nebo až po několika letech.
Libor Michálek představil hlavní problémy, které stávající úpravu svobodného přístupu k informacím zatěžují. Jedná se především o administrativní ping pong, obstrukce a nepřiměřené průtahy, zátěž pro soudy, chybí podpora otevřených dat, úřady nemají metodickou podporu při zveřejňování a poskytování informací a chybějí sankce vůči institucím, které postupují nezákonně.
Senátor Libor Michálek k návrhu novely říká:
„Občan má mít vymahatelné právo na informace, nikoli právo se o ně soudit.“
Jakub Michálek, odborník Pirátů na svobodný přístup k informacím, doplňuje:
„Piráti se dlouhou dobu domáhají seznamu dluhů zaplacených Českou konsolidační agenturou z veřejných peněz, zveřejnění skutečných autorů Klausovy amnestie, nebo informací o mimořádných odměnách úředníků podezřelých z korupce. Novela tedy vychází i z našich zkušeností, že když úřad nechce, tak se k informacím nedostanete.“
Oldřich Kužílek, autor novely, nastínil možná řešení stávajícího stavu:
1. posílení institutu informačního příkazu
2. zavedení účinných sankcí
3. zřízení nezávislého informačního komisaře
4. posuzování kverulačních žádostí nadřízeným úřadem.
„V přístupu k informacím už nepomůžou kosmetické úpravy, je nutná hlubší změna. Informační komisař, který by pomáhal úřadům, žadatelům a vytvářel kulturu otevřenosti. Je to standardní, v zahraniční běžné opatření a ve finále peníze ušetří,“ uzavírá Oldřich Kužílek, autor novely, poradce pro otevřenost veřejné správy.
Na přípravě analýz k návrhu novely zákona o svobodném přístupu k informacím se podle smlouvy finančně Česká pirátská strana z peněz získaných na státním příspěvku částkou 25 000 Kč.