Kvůli zabránění šíření nebezpečné nákazy AMP může v lesích na Liberecku proti prasatům divokým zasáhnout i Policie ČR. Právě na Liberecku se totiž AMP u prasat vyskytuje.
„V současnosti mohou proti přemnožené černé zvěři zasahovat pouze myslivci. To jsou však často dobrovolníci a mají jen omezené časové možnosti. Nákaza mezi divokými prasaty se přitom šíří. Letos jsme zaznamenali už 27 potvrzených případů. Rozhodli jsme se proto spolu s ministerstvem vnitra, že stejně jako při posledním výskytu AMP v České republice před sedmi lety využijeme zkušeností a schopností policistů. Tehdejší spolupráce se velmi osvědčila, na čas se dokonce podařilo České republice AMP zcela vymýtit. Proto chceme nyní tento úspěšný postup zopakovat,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
MZe poskytne až 6 milionů a Ministerstvo vnitra až 8 milionů na nákup střeliva, tlumičů, termovizí a zařízení pro noční vidění, které umožní účinný lov i v noci.
„Využíváme téměř identický postup jako při výskytu afrického moru prasat v roce 2017. Policie bude postupovat v rámci bezpečnostního opatření MOR a pořízený materiál bude moci opakovaně použít i v následujících letech,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.
Státní veterinární správa monitoruje Liberecko pomocí dronů, takže má aktuální informace o výskytu prasat. Po domluvě s myslivci se tak budou moci policisté vypravit do lokalit, kde bude lov nejpotřebnější. Police ČR vyšle na místa vycvičené střelce, kteří budou garantovat disciplínu při odstřelu a zároveň budou zárukou přesnosti střelby, která povede k rychlému usmrcování prasat divokých. S odstřelem na místě začnou policisté už v září.
S prevencí proti šíření AMP pomůže i spolupráce s Ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic, kteří zajistí rozmístění pachových bariér na vhodných místech u silnic I. tříd a u dálnic. U silnic nižších tříd bude provedení pachových ohradníků zajištěno ve spolupráci mezi krajskou veterinární správou a Libereckým krajem. Přestože pachový ohradník nemá podobu plotu, omezí migraci zvěře mimo vyznačenou oblast, a tím zabrání i dalšímu šíření nákazy.
Dne 1. 12. 2022 byl po více než 4 letech opět potvrzen AMP v České republice v populaci prasat divokých na území Libereckého kraje. Od té doby se na Liberecku na AMP laboratorně vyšetřují všechna zastřelená či nalezená uhynulá prasata divoká. V roce 2023 bylo zjištěno 56 případů, letos 27. Nemoc zatím nebyla v ČR zavlečena do chovů domácích prasat.
„Je nutné, abychom prováděli veškerá možná preventivní opatření proti šíření choroby, protože africký mor je v populacích prasat divokých i domácích smrtelnou nákazou. V hospodářských chovech může způsobit obrovské materiální škody a vést až k úplné likvidaci chovů. Na základě dosavadních zkušeností s AMP se jako nejvhodnější postup jeví zredukovat stavy prasat divokých,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Ze zkušeností z ostatních zemí postižených AMP i všech odborných studií vyplývá, že zamezit šíření nákazy mezi divokými prasaty je velmi obtížné. Současná nákazová situace v okolních zemích není dobrá, AMP se razantně šíří například v Německu, Itálii nebo Polsku.
Africký mor prasat (AMP) je virové onemocnění
domácích a divokých prasat všech plemen a věkových kategorií. AMP je
charakteristický vysokou, téměř stoprocentní úmrtností. Onemocnění se
může šířit přímým kontaktem s nakaženým zvířetem nebo kadáverem zvířete,
prostřednictvím syrových nebo nedostatečně tepelně upravených výrobků a
odpadků, obsahujících infikované vepřové maso nebo kontaminovanými
materiály, krmivem, stelivem, hnojem, dopravními prostředky, obuví a
oblečením.
Hrozí přenos nákazy z černé zvěře do hospodářských chovů prasat, kde by
infekce způsobila velké ztráty na majetku. Ochrana chovu spočívá
zejména v dodržování zásad biologické bezpečnosti, především v zamezení
kontaktu s volně žijícími prasaty (kvalitní a funkční oplocení) a v
bezpečnosti krmiva (zákaz krmení kuchyňskými odpady). Léčba AMP
neexistuje. V současné době není k dispozici účinná vakcína, což
významně komplikuje možnosti prevence proti této nebezpečné nákaze. Na
člověka není nákaza přenosná.