Účastníci mezinárodního fóra se shodli na tom, že nová unijní legislativa neznamená pro jednotný trh brzdu, ale naopak zajišťuje férovější soutěž. Na setkání také silně zněly výzvy k prohloubení mezinárodní spolupráce, především se Spojenými státy, Británií nebo Japonskem, která může přinést benefity všem zúčastněným – nejen ekonomické, ale především z hlediska lidských práv.
„Čím déle budeme bez politických reforem, tím více bude naše evropská národní bezpečnost podlamována, Čína a Spojené státy budou určovat podobu naší kontroly vývozu a autoritářským režimům umožníme mučit své obyvatelstvo. Nebuďme ochotni splácet takovou cenu. Jde o víc než naši přítomnost. Jde o budoucnost. A ta není jen naše,” uvedla Gregorová.
Firmy a členské země z Evropské unie vyvážejí mimo EU technologie, které mají tzv. dvojí použití – civilní i vojenské; typicky jde právě o různé sledovací technologie. Nařízení z roku 2009 už delší dobu v mnohém pokulhávalo za technologiemi, které šly naopak rychle kupředu.
„Naše reforma legislativy k technologiím dvojího užití přichází s novou definicí nástrojů kybernetického šmírování a také s mechanismem kontroly těch, které dosud nejsou na seznamu. Jsem skeptická, zda je dostatečně široká, aby dokázala zachytit nejnovější a nejnebezpečnější nástroje. Ale je to krok kupředu a beru to jako výzvu k další práci,“ dodala europoslankyně.