Letos v lednu se na tom samém shodl Evropský parlament a představil návrh Komisi na „právo odpojit se od práce“ jako základní právo v celé Evropské unii. [2] Informovala jsem o tom v jednom [3] ze svých hlášení o dění na plenárních zasedáních (sledujte mě dál pro další informace!).
Na jednom interním workshopu jsem tento návrh (který má zamířit k Evropské komisi) představovala, a přišlo mi tak užitečné se o to rovnou detailněji podělit i s vámi.
Kde je tedy problém?
- Nová forma práce na dálku s sebou přináší riziko, že budeme pracovat déle, protože budeme nuceni pracovat mimo pracovní dobu, intenzivněji a že se rozostří hranice mezi pracovní dobou a volným časem.
- Momentálně toto není nijak v rámci práva EU řešeno a v členských státech se předpisy liší. Iniciativa zároveň posiluje snahy o rovnost žen a mužů co se týče příležitostí na trhu práce a zacházení na pracovišti.
Konkrétní požadavky:
- Stanovit minimální požadavky na ochranu všech pracovníků v EU využívajícím digitální nástroje, a možnost uplatňovat právo odpojit se a zajistit, aby zaměstnavatelé toto právo právo dodržovali.
- Právo odpojit se se vztahuje se na všechna odvětví ve veřejné i v soukromé sféře a na všechny pracovníky. Členské státy by měly zaručit právo na nápravu, pokud bude jejich právo odpojit se porušováno.
- Naše frakce prosadila do usnesení zdůraznění toho, že ženy jsou zvláště ohroženy hospodářskými a sociálními dopady pandemie a prací na dálku - že to na ně má závažnější dopad díky tomu, že jsou často v roli pečovatelky o domácnost a rodinu, stejně tak rodiče samoživitelé.
Jak se k tomu stavíte vy? Pracujete na homeoffice víc, než je vaše pracovní doba a cítíte, že musíte být pořád na příjmu?