Nápad, který možná vznikl jako reakce na nemalý exodus uživatelů na open-source alternativu Mastodon, která zažívá díky chaotickému počínání Muska svůj boom (sledujte mě na mastodon.pirati.cz/@marketkag), či možná jako forma soutěžení mezi ostatními komerčními giganty, přitáhl zaslouženou kritiku. Nejenže firma ve svém výčtu zákazů opomněla čínského giganta TikTok, což může a nemusí souviset s Elonovým zájmem uchytit Teslu na čínském trhu, ale také to podrývá použitelnost platformy jako toho, k čemu to uživatelé používali nejvíce - informování se a sdílení zpráv a informací.
Informace neznají hranic a lidé si na tzv. interoperabilitu napříč internetem již zvykli. Také se nemusíte dovolovat Seznamu, aby váš e-mail laskavě poslal adresátovi u konkurečního Gmailu.
To, co následovalo večer, byla parodie na Caligulu. Elon slíbil, že změnu bere zpět a že odteď už to nechá jen na demokracii. Následně zveřejnil anketu, zdá má odstoupit z funkce ředitele Twitteru. Ze 17 milionů hlasujících mu 58 % řeklo, že ano. Od té doby Elon dramaticky zveřejnil zprávy jako "jak se říká, buď opatrný, co si přeješ, mohl bys to získat" a "ti, co chtějí moc, jsou ti, co si ji nejméně zaslouží".
Závěr? Závěr tento epos zatím nemá. Elon možná odejde, vypískán uživateli platformy, kterou si za 44 miliard dolarů koupil. Faktem ale zůstává, že všichni, co svou důvěru vložili v Twitter jako životaschopnou síť, se teď rozhlíží po očku jinde, nebo rovnou odchází. Tím hlavním, kdo na tom nakonec může tratit, jsou bohužel protirežimní aktivisté, ať už v Číně, Turecku nebo jiných autoritářských režimech. Ti ztrácí zesilovač svého hlasu i praktický nástroj na vzájemnou koordinaci. Budu jen doufat, že si více uživatelů najde cestu od pohodlných monopolů, vlastněných egomaniaky, k otevřeným a decentralizovaným platformám.