Aspektů války je mnoho. Evropský parlament - i celá EU - řeší již mnoho týdnů humanitární i ekonomické dopady, prchající lidi, zásobování na Ukrajinu léky i zbraněmi. To jen poznamenávám pro všechny, kdo by se snad snažili shodit téma jako "nepodstatné".
Téma je vyvolané nejen hrůznými příběhy o znásilněných Ukrajinkách ruskými vojáky a tedy potřebou specifické pomoci a zásahu; ale také evropskou ostudou v podobě obchodníků s bílým masem, kteří na ženy ve svízelné situaci čekali na hranicích, i individuí, které se snaží zneužít situace osob prchajících z války, ať už finančně, nebo sexuálně. Určité zrůdy - pardon, nemám jiného slova - se prostě nezastaví před ničím. A my potřebujeme reagovat.
Debata i rezoluce vzešla z dotazů naší frakce na Komisi, například:
- Jaké konkrétní strategie pro prevenci a boj proti obchodování se ženami a dětmi EU využívá v této souvislosti?
- Jaká je úloha Komise při podpoře koordinace zdravotních služeb při příjezdu do EU, která zajistí, aby ženy měly přístup k celé škále služeb v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví, včetně pohotovostní antikoncepce, legální a bezpečné potratové péče, předporodní péče a kvalifikované pomoci při porodu?
- Jaká je úloha EU při shromažďování důkazů proti spáchaným válečným zvěrstvům, zejména při vyšetřování válečných zločinů včetně znásilnění?
Rezoluci odkazuji v komentářích ZDE. Ve stručnosti je základ ochrany v tzv. směrnici o dočasné ochraně, ne všude ji ale ještě plně země implementovaly, což se musí napravit. Také má Komise v plánu vydat směrnici týkající se genderově-podmíněného násilí, cílící hlavně na dostupnost zdravotní péče, včetně psychologické pomoci. A v neposlední řadě se musíme zaměřit na obchodování s lidmi: k tomu pomáhá jak Europol, tak platforma EMPACT a speciální síť lidí pod evropským koordinátorem proti obchodu s lidmi.