Takže teď přišla pražská koalice ODS–ČSSD s tím, že se musí počet středních škol v hlavním městě snížit. Způsob, jakým se rozhodla svůj záměr realizovat, však byl doslova šokující, a to jak pro opoziční členy výboru školství, tak pro dotčené školy i pro veřejnost. Nejenže členové výboru nedostali žádné informace k tomuto bodu jednání v písemné podobě předem, aby se mohli na jednání zodpovědně připravit, ale nedostali žádné podklady ani přímo na stůl! Záměr tak náměstek Antonín Weinert (ČSSD) odbyl pouze rychlou prezentací. Není divu. Není se totiž vůbec čím chlubit.
Místo seriózní analýzy, opírající se o uznávané studie a prognózy vývoje, místo řádné koncepce a vize do budoucnosti, jen krátkozraká politika rušení fungujícího a zřejmá účelovost. Tzv. optimalizace se tak má dotknout Střední průmyslové školy strojnické Betlémská, která má jméno a tradici (v příštím roce oslaví 175. výročí svého založení a jedním z jejích prvních ředitelů byl J. E. Purkyně). Její žáci se mají přesunout do školy Na Třebešíně a do budovy v Betlémské se má sestěhovat OA Svatoslavova a o rok později OA Hovorčovická. Střední průmyslová škola zeměměřičská na Praze 9 se má sloučit se SPŠ stavební J. Gočára na Praze 4, SOŠ logistických služeb má být sloučena se SŠ Jesenická, SOU potravinářské v Písnici se SOU gastronomie na Praze 9 a 10, studenti a učni SOŠ a SOU Drtinova na Praze 5 mají být rozděleni mezi SOŠ Lipí a SOU služeb na Praze 9.
Vzniknou tak velké komplexy s mnohem vyšším počtem studentů a učňů. Tím se zvyšuje i nebezpečí negativních jevů, jako je šikana, drogy, alkohol apod. Navíc budou doslova rozprášeny kvalitní pedagogické sbory, které se tvořily v průběhu mnoha let. Zlikviduje se mimořádná zájmová činnost a sportovní centra, která při mnohých z těchto škol fungují a jejichž svěřenci dosahují význačných úspěchů. Zasaženy budou jedinečné obory, školy známé svými vynikajícími výsledky, svou náročností a kvalitou, o čemž svědčí, mimo jiné, i výborné výsledky státních maturitních zkoušek. A co je důležité: Dlouhodobě se volá po odstranění nedostatku řemeslníků, strojařů, techniků, dlouhodobě je kritizován nesmyslně velký počet víceletých gymnázií, která odebírají nadprůměrné žáky základním školám, ale i počet gymnázií čtyřletých (hlavní město je zřizovatelem 36 těchto gymnázií, k tomu ještě gymnázia soukromá). Ovšem náměstek Weinert spolu s předsedkyní výboru pro výchovu a vzdělávání Marií Kousalíkovou (ODS) chtějí za této situace zrušit školy, které vychovávají vynikající techniky, z nichž velké procento má nabídky do zahraničí, chtějí zrušit školy, jejichž absolventi se vesměs uplatňují na trhu práce a mají úspěchy.
Své záměry chce pražská radnice prosadit přes odpor opozičních zastupitelů, přes odpor pedagogů, studentů, rodičů, přes odpor veřejnosti. Právě jejich výrazný protest zazníval v průběhu jednání výboru minulý týden. Zastupitelé za KSČM tento záměr "optimalizace" středních škol, která je naprosto nekoncepční a postrádá logiku, v žádném případě nepodpoří.
Marta SEMELOVÁ, poslankyně PČR a členka Zastupitelstva hl. m. Prahy za KSČM