Jeho mimořádnou schůzi prosadil poslanec TOP 09 Martin Plíšek právě kvůli tomu, aby zákonodárci vůbec mohli s ministrem debatovat a zeptat se ho také na to, jak pokračují přípravy jednotlivých zákonů. Robert Pelikán (ANO) totiž jednání výboru a komunikaci s poslanci až dosud ignoroval.
Pan ministr se za dobu osmi měsíců, kdy vykonává funkci ministra, ani jednou nezúčastnil jednání výboru, který k němu vykonává gesční roli. Je to nestandardní chování a ministr tak pohrdá mocí zákonodárnou, které by se měl ze své funkce odpovídat,“ řekl Martin Plíšek (TOP 09).
„Grilování ministra“ je mimořádné už proto, že Pelikán nekomunikoval s poslanci, neúčastnil se jednání ústavně právního výboru, což komplikovalo kvalitní projednávání návrhů ministerstva spravedlnosti. Poslanci ústavně právního výboru neměli dostatečné informace o tom, jak a zda vůbec ministerstvo plní legislativní i nelegislativní úkoly.
„Řada zákonů a dalších věcí nabírá značné zpoždění a o některých nejsou vůbec žádné dostupné informace. Ministr by měl dnes podat o plnění svých úkolů informace,“ vysvětluje poslanec Plíšek a dodal: „Kromě zpožďujícího se projektu elektronických náramků se já osobně budu ptát na osud tří důležitých zákonů, a to zákona o znalcích a tlumočnících, zákona o veřejném opatrovnictví a zákona o bezplatné právní pomoci.“
Plíškův návrh na mimořádné jednání, kterému se ministr nemůže vyhnout, podpořili nejen opoziční, ale také koaliční politici.