Česká republika poprvé v historii obhajovala na půdě OSN v Ženevě plnění Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením. Delegaci vládních expertů vedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
ČR ratifikovala Úmluvu v roce 2009. První zprávu předložila Výboru pro práva osob se zdravotním postižením v roce 2011. Ministryně Marksová informovala členy výboru o pozitivních opatřeních, která Česká republika přijala na ochranu práv osob se zdravotním postižením v uplynulých čtyřech letech. „Přístup ke vzdělávání handicapovaných žáků zlepšila aktuální novela školského zákona,“ uvedla ministryně. Nový občanský zákoník již neumožňuje zcela zbavit člověka svéprávnosti (způsobilost k právním úkonům může být omezena pouze výčtem úkonů, které člověk není oprávněn činit).
Výrazně se v uplynulých letech zlepšila také dostupnost veřejné dopravy a veřejných budov. „Také v oblasti sociálních služeb došlo v posledních letech k pozitivním změnám, důraz klademe na zvýšení kvality služeb a na respektování práv uživatelů,“ uvedla ministryně Marksová.
Ministryně se zaměřila i na oblasti, kde se naopak situace ve prospěch lidí s handicapem od roku 2011 výrazně nezlepšila. Přes řadu opatření aktivní politiky zaměstnanosti mají lidé se zdravotním postižením stále velký problém sehnat zaměstnání. Česká republika chce také pokračovat v reformě psychiatrické péče a transformaci sociálních služeb směrem od pobytu v institucích k pobytu v komunitách.
„Česko neustále usiluje o zlepšení podmínek pro život osob se zdravotním postižením,“ ujistila ministryně závěrem členy výboru.