Co má být jeho obsahem a připravujeme naše děti skutečně prakticky na život? Jaký má být dnešní učitel, co má v dětech rozvíjet? Jakým směrem se ubírá české základní vzdělávání a co brání jeho změnám? Máme žáky trestat nebo je k chybám podněcovat? Otázek je spousta a odpovědí a kvalitních řešení se nedostává dost na to, aby český vzdělávací systém byl dostatečně konkurenceschopný.
Na tato témata budou v pondělí 8. února od 17 hodin v Sále Jana Kašpara diskutovat odborníci na školství: Jaroslav Fidrmuc, bývalý náměstek ministryně školství a Bob Kartous ze společnosti Eduin. Oba mají v řadě věcí zcela odlišné pohledy na úlohu vzdělávání, lze tak čekat zajímavý argumentační souboj. Debaty, která nese název „ Kam směřuje české vzdělávání a co brání jeho změnám?“, se bude účastnit také Ivana Nejedlá, ředitelka Základní školy Studánka a Petr Řezníček, předseda výboru pro výchovu vzdělávání a zaměstnanost Pardubického kraje. Od nich se očekávají postřehy lidí ze školské praxe.
Debatu organizuje a bude moderovat senátorka Miluše Horská, která se problematikou vzdělávací politiky dlouhodobě zabývá. „Nikomu z nás nemůže být lhostejné, kam kráčí naše školství. Věřím, že tato debata nás v hledání jeho konkurenceschopnosti posunu o kus dál“, sdělila senátorka. Debata chce zodpovědět na několik otázek, které jsou v očích veřejnosti vnímané za sporné. Probírat se budou obsahy učebních osnov, ale také způsob vzdělávání, či novela školského zákona.