Ministerstvo školství podle ní nechává tyto školy v nejistotě.
„Tento přístup ministerstva je vůči dětem ze speciálních škol a jejich rodičům diskriminační. Dlouhodobě na to upozorňuji ministra Plagu, skládám mu argumenty a vyzývám ho k předložení dat, na jejichž základě se tyto školy neotvírají,“ říká Horská, která je zároveň ředitelkou školy Svítání v Pardubicích.
„Ministr tím znejišťuje školy a rodiče dětí s postižením. Jak je možné, že děti se stejným postižením, které jsou z údajných epidemiologických důvodů vyloučeny ze vzdělávání ve speciálních školách, smí od 25. května navštěvovat denní stacionáře sociálních služeb, se stejnými nároky na péči, jako tomu je ve speciálních školách?,“ ptá se senátorka Horská.
Na enormní zátěž, která je kladena na rodiče těchto dětí upozorňuje Veronika Žáčková, ředitelka spolku Děti úplňku. „I těmto dětem má být umožněna dobrovolná docházka do škol. Nevím, v čem je tady problém,“ sděluje Žáčková.
Miluši Horskou v jejím úsilí podporují také předsedové dvou senátních výborů: Jiří Drahoš, který je předsedou výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu a lidská práva, a Lumír Kantor, jenž je předsedou výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Pro otevření se v minulém týdnu vyjádřila také zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková a ve stejné věci vyzývá ministra školství i výbor pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny.