Zbývá jen odpovědět na otázku, zda se KSČM stala skutečně již demokratickou stranou, když si prezident Zeman dovolil přijmout pozvání na její dubnový sjezd.
V pojetí demokracie europoslance Jaromíra Štětiny, „podporovatele“ fašismu na Ukrajině, se jí nestane zřejmě nikdy. Také představy demokracie v pojetí Kalouska, Schwarzenberga či Němcové v podobě absence beztrestnosti za rozkradenou republiku a postupné přeměňování českého státu v kolonii Německa jsou podstatně jiného ražení. A lze považovat za extremismus požadavek KSČM na vystoupení ČR z NATO? Je protiústavní připouštět jakékoliv úvahy na téma Czexitu ?
V řadách KSČM je spousta členů, kteří svými hlasy dopomohli prezidentovi i k jeho druhému zvolení. Není ale současná hlavu státu stejným mužem, který stál po boku Havla a jeho kliky pří převratu v roce 1989? Kdo by si nevzpomněl na jeho památný projev 25. listopadu téhož roku na letenské pláni, ve kterém psychologicky zmanipulovaný dav šokoval prohlášením, že úroveň našeho školství zaostává za Nepálem? Škoda, že stav tohoto resortu se za necelých 30 let nezlepšil ani o píď. Spíše naopak. Nebyl to náhodou Miloš Zeman kdo stál za Bohumínským usnesením, týkající se zákazu spolupráce ČSSD s KSČM ? Nepatří k jeho výrokům slova, že komunisté skončí ve skanzenu ? Ale bývalý prognostik se rapidně zmýlil vícekrát.
KSČM alespoň z pohledu respektování svobody slova je možná stranou nejdemokratičtější ze všech parlamentních stran. V naší zemi se stávají normální výroky podobné tomu , který zazněl v pořadu Michaeli Jílkové Máte slovo. V něm na adresu členů KSČM „veterán třetího odboje“ Vladimír Hučín divákům sdělil, že „ umírněným komunistům by utrhl nohu a tou umlátil ty mnohem nebezpečnější“. Nebo je normální, když ve výloze obchodu na domažlickém náměstí "Sport Podestát" je nápis „Komunistům a podobným zmrdům neprodáváme“?