„Jsme v kontaktu s krizovým štábem v Břeclavi, což je obec s rozšířenou působností, která dokáže potřebný materiál podle požadavků dál distribuovat. Od včerejška se totiž ukazuje, že pomoc je potřeba skutečně dobře koordinovat. Prioritní je nyní zásobování elektřinou a zajištění materiálu potřebného k provizornímu zakrytí poničených střech,“ vysvětlil primátor Mirek Žbánek.
Auto s elektrocentrálou zamířilo na Moravu hned v sobotu ráno. „Dobrovolní hasiči z Droždína s ním odjeli přímo do obce Hrušky. Je to naše vůbec nejvýkonnější elektrocentrálu, kterou máme k dispozici,“ objasnil Martin Major, olomoucký náměstek primátora, který má oblast ochrany obyvatel na starosti. „V poničené obci bude zařízení vyrábět elektřinu, která provizorně zajistí fungování tamní čističky odpadních vod,“ dodal.
Spolu s elektrocentrálou zamířil z Olomouce během soboty na jižní Moravu i další stavební materiál za téměř 100 tisíc korun. „Na základě požadavků krizového štábu se nám podařilo urychleně zajistit a do obcí díky profesionálním hasičům z Prostějova poslat střešní latě, plachty, hřebíky a další spojovací materiál na zakrytí zničených střech. Vše bude krizový štáb rozdělovat do obcí podle aktuální potřeby,“ popsal primátor Žbánek.
Kromě krizového štábu v Břeclavi organizuje Olomouc pomoc zasaženým oblastem prostřednictvím Hasičských záchranných sborů Olomouckého a Jihomoravského kraje. „S nimi náš odbor ochrany potřebnou součinnost koordinuje tak, aby se pomoc dostala na potřebná místa. Jakmile to bude potřeba, jsme připraveni vyslat do oblasti i další jednotky našich dobrovolných hasičů,“ připomněl náměstek Martin Major.
Katastrofa v podobě tornáda v obcích na jižní Moravě přináší nebývalou vlnu solidarity. Obyvatelé Česka přispěli už stovky milionů. Další peníze posílají firmy, města i kraje. Rada města Olomouce už v pátek 25. června schválila na pomoc moravským obcím částku ve výši půl milionu korun.