církevní restituce
Proč z církevních restitucí budou těžit všechny církve, i ty co předtím neexistovaly? A když jste expertka na církve, prozradíte nám, jak jste přišli na částku, která má být církvím vyplacena?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Vážený pane Nováku,
Vaše první otázka je velmi důležitá. Podíl na částečném majetkovém narovnání budou mít skutečně i církve, které v době zabírání církevního majetku neexistovaly.
Velmi důležité je:
V okamžiku, kdy zákon vešel v platnost, zmizí postupně režim, podle něhož stát financuje platy kněží a další subjekty, které by se do tohoto systému dostaly v roce 2014, již do něho vstoupit nemohou.
Vytvořila se definitivní tečka způsobu, který nastavil komunistický režim. Vyplacením finanční náhrady církvím, kterým nic nebylo vzato, protože v rozhodujícím období mezi rokem 1948-1991 neexistovaly, nedojde k navýšení celkové částky. Všech 17 církví a náboženských společností se vzájemně dohodlo o poměru, v jakém bude rozdělena částka 59 miliard (během 30 let). Je to umožněno tím, že církev římskokatolická se vzdá velké části peněz, které by jí připadly, ve prospěch všech církví dalších.
K druhé otázce: církevní majetek byl oceněn v roce 2007 ( byla použita průměrná cena za Českou republiku, zvlášť u lesní a zemědělské půdy( výpočet byl ještě kontrolován nezávislou společností Ernst a Young). Ocenění bylo znovu potvrzeno v roce 2011 vládní komisí (napříč stranami), byl zapojen i zástupce Kanceláře prezidenta republiky.
Srdečně Vás zdraví a všechno dobré přeje Nina Nováková