Početná skupina českých vědců podpořila morální apel, kterým se snaží přesvědčit politiky, média a širokou veřejnost, aby nepropadala hysterii a kolektivní nenávisti ke všemu cizímu. Apel je to oprávněný, ale nepřináší řešení. To musí přinést zvolení politici. Předsednictvo KDU-ČSL k této krizi přijalo samostatné usnesení.
„V azylové politice musíme klást důraz na pomoc nejohroženějším a prokazatelně perzekvovaným skupinám uprchlíků. K tomu jsme zavázáni nejen mezinárodním právem, ale i nutnou lidskou solidaritou vůči neštěstí druhým. Ovšem to je pouze řešení následků uprchlické krize v Evropě. Musíme klást důraz na řešení důsledků migrační krize v zemích jejího původu a tranzitních zemích. To je klíčové pro zvládnutí celé situace,“ říká Ondřej Benešík, místopředseda KDU-ČSL a předseda Výboru pro evropské záležitosti.
„Musíme přispět k řešení tohoto problému na evropské úrovni - řádné fungování schengenské hranice a realizaci návratové politiky u nelegálních ekonomických migrantů. Dále musíme pomáhat státům, které skutečně trpí přílivem uprchlíků. Je také nutno razantně zasáhnout proti pašeráckým sítím a stabilizovat země, které jsou zdrojem migračních vln včetně vybudování zařízení pro žadatele o azyl mimo hranice EU a apelovat na bohaté státy v regionu, tzn. Saudská Arábie nebo Spojené Arabské Emiráty, aby převzaly větší díl odpovědnosti za řešení situace uprchlíků, a to nejen co se materiální a finanční podpory týká, ale také v otázce přijímání imigrantů,“ upřesnil Benešík.
Usnesení také klade důraz na právo každé země zvolit si vlastní parametry státem řízené a podporované ekonomické migrace na základě svých vlastních preferencí, potřeb a kulturního prostředí.