Živnostníkům a drobným podnikatelům se dnes žije velmi těžce. Sliby je zahrnují zprava i zleva. A pak se doslechnou, že jsou „parazity“. Takové zjištění stačí na to, aby s prací skončili a šli se zařadit do fronty na „dávky“. Jenže tak se nic nevyřeší. Stát nemá tolik daňových poplatníků, aby uživil všechny, kteří pobírají dávky. A tak se daně zvýší, aby bylo kde brát. To povede ke zdražování i bez zvýšení DPH. A zase skončí více živnostníků a kolotoč se rozběhne naplno. Kdo ho zastaví? A proč vlastně jsou mnohdy drobní podnikatelé bez peněz?
Velkou roli hraje druhotná platební neschopnost. Faktury se proplácejí pozdě, mnohdy vůbec. Postih pro neplatiče je nulový. A tak zatímco někteří finančně bobtnají, druzí strádají a škrtí na mzdách. Musí. Jinak nepřežijí. Recept, jak z toho ven je jednoduchý. Stanovit přesnou lhůtu pro splatnost a v případě nedodržení nastoupí státní orgány, a tak jako je to jednoduché u domácích exekucí, provede okamžité zabavení majetku v hodnotě dlužné částky. Jsem přesvědčen, že by „neplatičů“ rapidně ubylo. Takový úředník musí však být naprosto neúplatný a stát si musí své daně pohlídat. Právě zde chybí „Zákon o státní službě“. Úředníci si tak nechtějí pálit prsty, protože neví, kdo koho zná a jestli po návratu do kanceláře nedostane výpověď pro „nevhodné chování“.
Stejné je to u policistů. V programech stran se dočtete, jak navýší stavy, jak jim přidají. Ale že policisté nemají žádný respekt, žádné pravomoci, o které se mohou opřít a žádné vedoucí, kteří se jich zastanou, se nedočtete. Není potřeba nabírat zase v „hurá akcích“ nové policisty. Je třeba jim dát najevo, že za nimi vedení stojí a nebojí se o své platy. Že nebudou muset vysvětlovat, že museli na dotyčného zakřičet a nepřipravili ho tak o jeho lidská práva. A jsme zase zpátky u státní služby. Jednoznačně chybí. A také chybí nová pravidla pro tvorbu odchodného a výsluh. Ta dnešní nahrávají jen těm nahoře. A ti co denně šlapou ulicemi, sbírají feťáky, opilce, jsou napadáni, mají na konci své kariéry mizernou výsluhu, která se však práce u policie v přímém výkonu neznalým, jeví jako závratná. Máme takovou studii připravenu. V ní se zohlední práce v přímém výkonu a její rizika.
Zaplaťme si své úředníky, hasiče, policisty, vojáky a další profese, ale chtějme po nich práci, za kterou se nemusí stydět ani oni, ani my.
Mgr. Petr Gruber, kandidát SPOZ, Jihomoravský kraj