Typy profesionálních demonstrantů, které vídáme na demonstracích při příležitosti různých ekonomických fór v celém světě, rozbíjeli výlohy a zapalovali auta ve městě Portland ve státě Oregon. To byl ovšem projev zatím ojedinělý. Jiné demonstrace proti zvolení D. Trumpa se brutalitou nevyznačují. Demonstranti se nemohou smířit s demokratickou volbou a najednou je jim volební systém, který v počátku vyhovoval spíše protikandidátce, nedemokratický. Tak mě tak napadlo při sledování těchto demonstrací, že jim jenom scházejí ty „červené kartičky“. Evropská komise, která je z volby pro ní naprosto nevhodného kandidáta zcela rozčarovaná, jim je asi nestačila včas rozdat. To jen tak pro srovnání a trochu z legrace.
Lidé se v USA báli přiznat, že budou volit, nebo volili D. Trumpa. Je to jako u nás. Média vytvoří takovou atmosféru ve společnosti, že je naprosto nemyslitelné v určitých kruzích vyjevit pravdu. Ale mnohdy je chování voličů vzpourou proti establishmentu, proti oficiálním médiím, o kterých si lidé myslí, že lžou, že místo aby informovala, tak vychovávají v intencích právě vítězící ideologie. Však my starší s tím máme své zkušenosti. Měli jsme takový zvyk, že jsme věřili úplně tomu protichůdnému než o čem psaly noviny, hlásila televize a rádio. A už to začíná být pomalu stejné. Lidé si vyhledávají pravdu na internetu.
Ve Spojených státech se k tomu přidal ještě jeden faktor. Kupodivu jej vyjádřil představitel té ideologie, která voliče, kteří v dřívějších dobách volit nechodili, vyburcovala k tomu volit Trumpa. Po volbách jej naprosto přesně charakterizoval předseda Strany zelených: „ Trumpovo vítězství je zoufalým pokusem o nadvládu bílého muže ve světě, který již bílým mužům nepatří...“ Tento tak razantně vyjádřený, na hlavu postavený až rasistický názor, je možná skutečným hybatelem přesvědčivého vítězství toho, který s takovým názorem razantně nesouhlasil.
Milionům Američanů, kteří vytvořili v minulosti to, co dělalo Ameriku silnou bylo neustále do hlavy vtloukáno, že se mají stydět za to, že Afroameričané (jiný název se nesmí užívat) byli otroky, že přednostně do státních služeb musí být vybíráni příslušníci menšin atd. To je to hlavní, proč lidé volili Trumpa – to, co je vyjádřeno v hesle „MAKE AMERIKA GREAT AGAIN“ Chce vrátit Americe to, co vybudovali ty miliony, které jsou nyní přehlíženy.
Ale abychom nebyli jenom u ideologie. Trump si všiml ještě jedné věci. Chce snížit daň z příjmu právnických osob, která je nyní 35%, což je nejvyšší ve vyspělém světě. Supervelké americké firmy chtěly volit ale Hillary Clintonovou, která o snižování daní neuvažovala. Proč? Na rozdíl od těch malých a středních umí velké firmy, pro které pracují armády právníků a daňových profesionálů, najít skuliny v systému a neplatit skoro nic. Ti malí ovšem tu možnost nemají. Byrokracie (daňové zákony v USA mají desetitisíce stran) a vysoké daně brzdí jakékoliv podnikání.
Regulace na všech úrovních vyhovuje těm supervelkým a ničí malé. To je i u nás. Regulace postupují mílovými kroky, včetně EET.
Vrátím se k té volební kampani. I když je politická korektnost v USA až nesnesitelná, do ústavy a zákonů se nedostala. Jiné je to však u nás. Za některá vyjádření, nejenom u nás ale i jinde v EU, pronesená ve volební kampani, by na něj mnozí aktivisté podávali trestní oznámení. Proto je třeba (a to platí i pro u nás zatím vítězící ANO), všechny zákony, které znemožňují svobodu slova, z našeho zákonodárství odstranit. Proč mluvím o také o ANO? I toto hnutí je v podstatě nesystémové a systém, jakmile může, nesourodé prvky ze svého těla odstraňuje. A koaliční nepřátelé budou číhat. To si pane Babiši pište! V zájmu nás všech, když teď máte tu možnost, je třeba svobodu slova chránit. Jenom tak je možné nazývat věci pravými jmény. A jenom tak může zvítězit pravda nad politicky korektní lží.
Psáno pro blog.idnes.cz