V souladu s vládním programovém prohlášením, ve kterém je uveden závazek vlády zavést institut jednotného environmentálního povolení si dovoluji přednést třetí čtení vládního návrhu zákona o jednotném environmentálním stanovisku a vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákona v souvislosti s přijetím jednotného environmentálního stanoviska.
Návrhy obou zákonů byly zpracovávány, dosud projednávány běžně s návrhem novely stavebního zákona. A musím ocenit tu intenzivní práci, které jsem byl také poslední měsíce účasten. Jejich společným cílem je zrychlení a zefektivnění stavebního řízení za současného zachování potřebné odbornosti a schopnosti plnohodnotně hájit veřejný zájem na ochraně životního prostředí jako celku a přispět k udržitelnému rozvoji. Zavedením institutu jednotného environmentálního stanoviska dojde ke zjednodušení a zpřehlednění vydávání správních úkonů v oblasti životního prostředí, a tím i ke zjednodušení a k zrychlení stavebního řízení jako celku.
Návrh zákona o jednotném enviromentálním stanovisku představuje procesní integraci na úseku ochrany životního prostředí a zavádí tak jednotné enviromentální stanovisko JES ve formě závazného stanoviska, a to pro všechny záměry povolované ze stavebního zákona, ať už jde o zákony vyžadující EIA nebo ostatní záměry, které podléhají posouzení vlivu na životní prostředí a následně jsou povolovány podle jiného než stavebního zákona.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Považuji ten zákon za poměrně velký průlom spolu samozřejmě se stavebním zákonem v integraci, digitalizaci, zjednodušení a zpřehlednění stavebního řízení jako celku. Díky moc za pozornost.