Generální ředitel ČT Jan Souček k tomu uvádí: „ČT dnes zahájila prostřednictvím advokáta vymáhání škody po radních, kteří stojí za odvoláním dozorčí rady z roku 2020. Její dva odvolaní členové už u soudu vyhráli nárok na odškodnění 1 600 000 korun a náklady řízení, třetí spor už také vyhrál.“
Deset radních, kteří v listopadu 2020 hlasovali pro odvolání členů komise, už Česká televize obeslala výzvou. Čtyři z nich jsou přitom stále členy Rady ČT. Proti odvolání svého dozorčího orgánu byli tehdy pouze dva radní, jeden se zdržel a dva členové nebyli jednání přítomni.
Co tomu všemu povědět? Je to velmi inspirativní nápad. Jen je potřeba k tomu ještě dodat, že pokud chce někdo tímto způsobem postupovat proti členům Rady České televize, mělo by se stejným metrem měřit také poslancům. Nebo si snad před zákonem nejsme všichni rovni? Respektive někteří z nás si snad jsou po orwellovském způsobu rovnější než my ostatní?
Co mám na mysli? Není to tak dávno, co po 20 (slovy po dvaceti!!!) letech skončila pravomocným rozsudkem kauza nezákonně odvolaných členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Byl jsem jedním z nich. Předseda vlády v dubnu 2003 na návrh poslanecké sněmovny, konkrétně 89 poslanců tehdejší vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody, odvolal všechny členy RRTV. Šest radních se tehdy této politické zvůli rozhodlo čelit soudní cestou.
Soudy postupně toto naše odvolání zrušily pro jeho nezákonnost a po další dlouholeté soudní anabázi nám přiznaly mnohamilionové finanční odškodnění. Vzhledem k tomu, jak se soudní řízení přičiněním státních orgánů táhlo, původních 15 milionů našeho odškodnění se díky úrokům více než zdvojnásobilo a přičteme-li k tomu ještě všechny další výdaje, jež musel stát uhradit, celková škoda, kterou Špidla a spol. způsobili, se vyšplhala ke 40 milionům korun. A aby toho nebylo málo, nádavkem nám ministerstvo spravedlnosti ještě přiznalo milionové odškodnění za nepřiměřenou délku soudního řízení.
Pokud tedy někdo chce po radních České televize, aby ze své kapsy uhradili škodu, kterou údajně způsobili, mělo by totéž platit i pro politiky. Ptejme se proto, kdy Vladimír Špidla, vzhledem k výsluhám bývalého eurokomisaře jeden z nejlépe situovaných důchodců v naší zemi, rozbije prasátko a uhradí škodu, kterou svým nezákonným jednáním způsobil. Ostatní spolupachatelé z řad tehdejších poslanců mu jistě rádi něco přisypou. A propos, ta škoda je o řád vyšší než v případě radních ČT.