Sběr a zneškodnění těchto látek je jedním z prioritních cílů oblasti „ovzduší“ Národního programu Životní prostředí. Povinnosti spojené s látkami, které poškozují ozonovou vrstvu, vyplývají z nařízení evropské směrnice o látkách poškozujících ozonovou vrstvu i ze zákona stejného znění.
Použití nových regulovaných látek nebo instalace nových zařízení s jejich obsahem je od 1. ledna 2010 zakázáno. Od 1. ledna 2015 platí i úplný zákaz jejich použití pro servisní účely. Zařízení s obsahem regulovaných látek mají povinnost před demontáží nebo likvidací látky odsát tak, aby byly zneškodněny. Aktuální výzva napomůže v plnění zákonné povinnosti, a to snížením finanční náročnosti systému sběru regulovaných látek a jejich následného zneškodnění.
Výzva má dvě části, a to investiční a provozní. První z nich s alokací 5 milionů korun podporuje sběr látek poškozujících ozonovou vrstvu Země (sběrná místa a jejich vybavení, systémy sběru). Zaměřuje se na nákup vyjmenovaných zařízení pro sběr a přepravu látek poškozujících ozonovou vrstvu. Výše podpory na jeden projekt činí minimálně 100 tisíc Kč a maximálně 1 milion Kč, omezena je omezena také 40% z celkových způsobilých výdajů. Příjem žádostí začal 3.8.2015 a končí 30.10.2015. Projekty musí být realizovány do konce roku 2016.
Provozní část výzvy s alokací 8 milionů Kč podpoří následné zneškodnění látek poškozujících ozonovou vrstvu Země. Podpora spočívá v příspěvku na ekologické zneškodnění 1 kg látky poškozující ozonovou vrstvu Země. Výše podpory činí 125 Kč na 1 kg zneškodněné látky.
Oprávněnými příjemci aktuální výzvy jsou právnické osoby se souhlasem k nakládání s nebezpečnými odpady a certifikací pro znovuzískávání regulovaných látek. Příjem žádostí odstartoval 3.8.2015 a končí 31.12.2015. Čas na realizaci je limitován koncem března 2016.
Kompletní dokumentaci k výzvě najdete na této adrese