Text memoranda začal vznikat v roce 2013 a dokončen byl v první polovině letošního roku. Jeho podpis se dnes uskutečnil za přítomnosti J. E. Maríe Susany Landaveri Porturas, velvyslankyně Peru v Praze.
„Jsem rád, že jsem dnešním podpisem memoranda o spolupráci našich ministerstev mohl stvrdit dlouholeté kontakty s peruánskou stranou, které sahají až do roku 2003. Tehdy začala mezi ČR a Peru spolupráce v oblasti životního prostředí prostřednictvím Zahraniční rozvojové spolupráce. České ministerstvo také pomohlo svými konzultacemi a předáváním zkušeností při zakládání peruánského ministerstva životního prostředí o pět let později,“ prozradil ministr Richard Brabec.
„Mezi oblasti spolupráce stanovené v Memorandu o porozumění patří např. změna klimatu, včetně adaptačních opatření, odpadové hospodářství a vodohospodářství, ochrana biodiverzity, environmentální výzkum a technologie nebo udržitelný management národních parků a chráněných území. Memorandum má také za cíl podpořit spolupráci mezi soukromým a veřejným sektorem,“ doplnila velvyslankyně J. E. María Susana Landaveri Porturas.
Peru také představuje perspektivního obchodního partnera
Čeští experti v Peru v minulosti pracovali např. na geomorfologických či vodohospodářských projektech (spadajících mezi tzv. adaptační opatření na změnu klimatu). Konkrétně např. při vyhodnocování rizik v povodí řek Chiry a Piury na severozápadě Peru, rozvoji využití a ochrany podzemních, zvláště termálních a minerálních vod apod. Peru v současné době také představuje perspektivního obchodního partnera pro české exportéry v oblasti environmentálních technologií [1], což potvrzuje i Ministerstvo průmyslu a obchodu jeho zařazením mezi tzv. zájmové země v rámci Exportní strategie ČR.
Dnes podepsané memorandum tak přináší nový rámec pro plánované budoucí aktivity. Ty by dle textu dohody měly probíhat formou výměny zkušeností, know-how a informací, organizací společných seminářů a workshopů, nebo podpory výzkumné a technologické spolupráce v oblasti ochrany životního prostředí.
Poznámky:
[1] Pro usnadnění transferu českých environmentálních technologií je
možné čerpat z databáze českých environmentálních technologií a služeb
(ENVIBASE - database of Czech companies providing services in the field
of environmental technologies), které MŽP provozuje na na svém webu ZDE.
Jde o seznam organizací a firem poskytujících environmentální
technologie a služby, které mají kapacity poskytovat své služby a
produkty na trzích třetích zemí, zejména rozvojových.