V moderní expozici se návštěvníci poutavou formou seznámí s historií vzniku krasové krajiny, osídlením v pravěku a vlivem člověka na její podobu. Hravá koláž jim přiblíží zdejší přírodu, film Říše zkamenělého času zachycuje v 3D formátu chráněnou krajinnou oblast ve čtyřech ročních obdobích. Celou expozici doplňují interaktivní prvky, krátké filmy, kvízy a animace. Milovníky map a informací určitě zaujme dotykový stůl, na kterém si mohou návštěvníci prohlížet základní a ortofoto mapy, historické mapy z 19. století, fotografie a informace o zajímavých místech v Moravském krasu [1].
„Návštěvníci se konečně dočkali nejen moderní expozice, ale i kvalitního zázemí. Ročně zde projde na čtvrt milionu turistů, kteří nyní mohou nejen poznávat taje jeskyní, ale seznámí se se zdejší jedinečnou přírodou a krajinou v mnohem širších souvislostech,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.
Připraveny jsou ekoprogramy pro školy a rodiny s dětmi, tematické terénní exkurze či přednášky. Turistům zde také poradí, jaká místa v krasu navštívit, jak si naplánovat výlet nebo kde se ubytovat. V malém obchůdku mohou nakoupit certifikované regionální produkty, průvodce, mapy a drobnosti k potěšení dětského návštěvníka. Pro rodiny s malými dětmi je připravená dětská herna s prolézačkou jeskyně s ukrytými tajemstvími dnešních i dávných jeskynních živočichů.
Dům přírody Moravského krasu je vybudován na Skalním mlýnu
„Cílem programu Dům přírody [2], který postupně realizuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, je vybudovat po vzoru jiných evropských států ve vybraných chráněných územích síť návštěvnických středisek. Značka chráněné krajinné oblasti přitahuje turisty, kteří napomáhají šetrnému rozvoji místních obcí. Domy přírody, stejně třeba jako naučné stezky či ptačí pozorovatelny, pomohou návštěvníkům poznat zdejší přírodu, což je jeden z předpokladů její lepší ochrany,“ vysvětluje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.
Dům přírody Moravského krasu je vybudován na Skalním mlýnu a je tak přirozeným nástupištěm ke zdejším největším turistickým atrakcím – jeskyním Punkevním, Kateřinské a propasti Macoše. Jeho součástí je i informační středisko CHKO Moravský kras u propasti Macocha. Zdrojem financí byl Operační program Životní prostředí, SFŽP a MŽP [3]. Provozovateli jsou Dům přírody Moravského krasu, o. p. s., a Správa jeskyní ČR (informační středisko Macocha).
Poznámky:
[1] Autory projektu jsou P. P. Architects, s. r. o., Sdružení „Expozice
pro Moravský kras“, zhotovitelem stavby SYNER Morava, a. s.
[2] Otevřeno bylo již 5 domů přírody (DP Litovelského Pomoraví, DP
Slavkovského lesa – investor AOPK ČR, DP Poodří, DP Třeboňska, DP
Blaníku – nestátní investoři). Dále v rámci programu Dům přírody bylo
otevřeno 6 informačních středisek CHKO (IS CHKO Křivoklátsko, IS CHKO
Český ráj, IS CHKO Bílé Karpaty, IS CHKO Beskydy, IS CHKO Litovelské
Pomoraví, IS CHKO Blanský les).
[3] Celkové náklady na realizaci celého projektu dosáhly 86 milionů Kč.
EU poskytla 71,2 mil. Kč a 4,2 mil. Kč Státní fond životního prostředí
ČR. Investorem a příjemcem dotace je AOPK ČR.