„Díky závaznému stanovisku, které je výstupem z procesu EIA, a v něm stanoveným zákonným podmínkám realizace projektu budou minimalizovány vlivy odtěžení kalů na životní prostředí a veřejné zdraví v místě během realizace záměru. Obyvatelé tak budou chráněni před vlivy dotěžby kalů na jejich zdraví. Ostatně právě z předchozí etapy jsme dostatečně poučeni, že charakter tohoto konkrétního záměru vyžaduje během jeho realizace zvýšenou pozornost a důsledné dodržování opatření k minimalizaci negativních vlivů,“ komentuje dnešní rozhodnutí úřadu ministr Richard Brabec.
Závazné stanovisko EIA obsahuje 32 podmínek, které se zaměřují především na ochranu ovzduší. Provozovatel musí mimo jiné zajistit pravidelné měření pachových látek a omezit jejich emise, dále v areálu lagun omezit rychlost nákladních aut na 10 km/h a silnice i cesty, po nichž bude přepravován náklad, udržovat čisté a zvlhčené.
Následující krok společnosti AVE CZ po vydání závazného stanoviska EIA je požádat o změnu integrovaného povolení pro vlastní dotěžbu v lokalitě. Vydání změny integrovaného povolení je v kompetenci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Společnost AVE CZ spolu se státním podnikem Diamo musí souběžně také dořešit, jak a kde budou vytěžené kaly likvidovány a jaká povolení budou k likvidaci potřeba.
Ministerstvo životního prostředí vydalo stanovisko EIA k záměru v zákonném termínu do 6 měsíců od předložení dokumentace. Společnost AVE CZ by tak mohla na podzim roku 2017, po změně integrovaného povolení, začít s dotěžbou nadbilančních kalů. Kaly v lagunách by měly být vytěženy podle smlouvy AVE a s. p. Diamo do konce roku 2018. Základní podmínkou pro splnění časového harmonogramu je, že povolovací i realizační proces bude probíhat zákonně.
Stanovisko EIA ZDE