Mgr. Richard Brabec

  • ANO 2011
  • Jihočeský kraj
  • poslanec
Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Praha
Geomapa
Česká republika
0,54
muži 79%
ženy 20%
18+ 8%
26+ 28%
38+ 28%
50+ 34%

Průměrná známka je 0,54. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24.04.2019 8:36:00

Úbytek hmyzu je jedním z největších problémů ochrany přírody

Úbytek hmyzu je jedním z největších problémů ochrany přírody

Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes vypustil v národní přírodní rezervaci Libický luh do přírody zhruba sto housenek kriticky ohroženého hnědáska osikového.

 Ty by se zde měly zakuklit a vytvořit základ nové populace. Celá akce je součástí speciálního záchranného programu, který pro tohoto motýla připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Ten by měl zajistit, aby motýl, který u nás nyní přežívá na jediném místě, nezmizel z naší krajiny definitivně.

„Zaměřujeme se především na úpravu hospodaření v Dománovickém lese [2] na Kolínsku, kde doposud žije zhruba 500 těchto vzácných motýlů. Vyhovuje jim prosvětlený les s jasany, jehož listy se živí housenky hnědáska. Hnědásci potřebují dostatek světla, nikoli hustý, zastíněný les, ale na druhou stranu nesnášejí extrémy velkých holin a pasek. Součástí záchranného programu je i umělý odchov housenek a jejich vypouštění na další vhodná místa v Polabí. Jedním z nich je právě národní přírodní rezervace Libický luh, kde se hnědásek ještě v devadesátých letech minulého století vyskytoval. Na této lokalitě nám vyšel vstříc její vlastník, Lesy České republiky, a proto jsme mohli například vyřezáním náletových dřevin obnovit podmínky pro výskyt hnědáska,“ vysvětluje Václav John z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátor záchranného programu.

Hnědásek osikový ve světlých nížinných lesích dříve běžně žil v oblasti Polabí, jižní a střední Moravy. S hospodařením, které je primárně zaměřeno na produkci z vysokého lesa (nikoli z lesa středního či nízkého, kde je dřevo určeno na běžné topení v domácích kamnech) ale z krajiny téměř úplně vymizel. Ačkoli lesy pokrývají větší plochu než začátkem minulého století, vyskytuje se v nich méně rostlinných a živočišných druhů.

„Hnědásek osikový není jediným z našich kriticky ohrožených druhů denních motýlů. Za posledních 60 let jich vyhynulo 19, polovina zbylých 142 druhů je ohrožená [3]. Současná podoba krajiny už motýlům nevyhovuje a i druhy, které dosud nejsou ohrožené, se stávajími vzácnými. Záchranný program ale nepomůže jen hnědáskovi. Díky tomu, že se les prosvětlí, by se měly vrátit další druhy rostlin i živočichů typických pro světlé nížinné lesy,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Úbytek hmyzu je jedním z největších problémů ochrany přírody. Hmyz mizí především kvůli způsobu hospodaření v krajině. Na vybraných místech proto podporujeme sečení a pastvu či speciální opatření v lesích, pro vybrané druhy pak v krajních případech připravujeme záchranné programy. Pro komplexní změnu je ale potřeba především citlivější přístup zemědělců k obhospodařování naší krajiny,“ vysvětluje Richard Brabec, ministr životního prostředí.

AOPK ČR realizuje pro vzácné druhy živočichů a rostlin už celkem 10 programů či plánů péče. Hmyzu pomáhají i speciální projekty – například ty z programu LIFE v Českém středohoří a Bílých Karpatech. Více ZDE.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama