Jak by Přísaha řešila vysokou cenu energií?
Chceme vytvořit státního obchodníka s energiemi s tím, že by tuto roli mohla převzít OTE, což je akciová společnost ve vlastnictví státu. Žádný nový barák s milionem úředníků by se proto stavět nemusel. V současnosti tato společnost už organizuje krátkodobý trh s plynem a s elektřinou. Zkušenosti tedy na rozdíl od Priska, které navrhuje vláda, mají.
Pak musí vláda donutit výrobce energií, aby začali prodávat určité procento energií přímo státnímu obchodníkovi za nízkou cenu, a to 3.50 Kč za KWh. Téhle ceny chceme dosáhnout i tím, že vyjmeme plynové elektrárny ze stanovení ceny, stejně jak to mají ve Španělsku nebo Portugalsku.
Vzhledem ke skutečnosti, že v Česku máme pouze dvě plynové elektrárny, jejichž celková výroba elektřiny je naprosto zanedbatelná, nechápeme, proč bychom se měli řídit politikou, nastavenou v sousedním Německu.
Jak chceme donutit velké výrobce prodávat energie přímo státnímu obchodníkovi? Jednoduše. Pokud to neudělají, tak dojde k jejich vysokému zdanění. Stejně to funguje i na Slovensku. Není důvod, aby to nefungovalo i u nás.
Státní obchodník s energiemi pak začne prodávat 75 % celkové spotřeby
lidem, firmám, školám a nemocnicím. Všechno, co bude nad 75 % jejich
celkové spotřeby energie, si koncoví spotřebitelé nakoupí od jiného
obchodníka už za aktuální ceny. Tohle opatření bude motivovat firmy k
spoření. A znova, funguje to podobně v Rakousku, není důvod, proč by to
nemohlo fungovat u nás.
Všechna energie, které se pak neprodá státnímu obchodníkovi, se bude řídit podle těch šílených cen na burze.
Plán Přísahy je rychlý a jasný. Díky němu bude cena za energie 3,5 koruny za KWh. Současná zastropovaná cena, kterou navrhuje vláda na 6 korun, je pořád extrémně vysoká.