„V rámci konferenci jsme chtěli jasně pojmenovat evropské trendy v mezigeneračním dialogu a v rodinné politice. Znepokojuje mě současné jednostranné zaměření rodinné politiky na akutní problémy, což se děje na úkor její udržitelnosti,“ vysvětlila Marie Oujezdská, ředitelka Národního centra pro rodinu.
Také senátorka a 1. místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková se domnívá, že je třeba více propojovat generace. „Tato konference chtěla proto napomoci ke změně v současném mezigeneračním dialogu. Musíme více zohledňovat právě mladé lidi, protože ti jsou naší budoucností,“ sdělila Jelínková. Je třeba podle ní posílit prorodinná opatření na úrovni státu a zaměstnavatelů.
Konference se zúčastnil také senátor Václav Hampl, který v Senátu předsedá Výboru pro EU. Současnou erozi rodiny a rodinných vazeb přirovnal k vývoji v současných zahraničních vztazích. Rodinné vztahy jsou podle Hampla trvalými závazky, díky nimž přečkáváme časy dobré i méně dobré. Ukázal přitom na podobnost s našimi závazky k organizacím jako EU. Měli bychom se k nim podle jeho slov znát a posilovat je, nikoli z nich utíkat, pokud pro nás zrovna nejsou výhodné. „Jak vidíte, i pro mezinárodní bezpečnost a stabilitu je tedy rodina důležitá a přesahuje to do oblasti mezistátních vztahů a bezpečnosti,“ řekl Hampl.
Specifika strategického dialogu s mládeží popsala europoslankyně Michaela Šojdrová. „Je třeba klást důraz na vzdělávání k občanství,“ myslí si Šojdrová. K tomu podle ní patří i dobré znalosti o Evropské unii. „Je třeba porozumět základům, na nichž stojí EU,“ prohlásila. Pozitivně se vyslovila hlavně k plánovanému navýšení finanční podpory programu Erasmus pro další rozpočtové období EU.
Konferenci uspořádal senátorský klub KDU-ČSL a nezávislých společně s Národním centrem pro rodinu a za spolupráce s Rodinným svazem ČR a Nadací Hannse Seidela.