Ministři se úvodem zabývali strategickými vztahy EU s Čínou, zejména v souvislosti s nadcházejícím summitem EU-Čína v červnu a také se summitem na úrovni nejvyšších představitelů členských států EU, který se bude konat v září v Lipsku. „Evropská unie má zájem na takové spolupráci s Čínou, která bude přínosem pro obě strany. Zároveň však nemůžeme slevit ze svých hodnot a principů, to znamená dodržování lidských práv a zásad mezinárodního řádu založeného na jasných pravidlech,“ zdůraznil v rozpravě ministr Tomáš Petříček.
V otázce Hongkongu se ministři shodli na společném prohlášení. Pro EU zůstává klíčové, aby Čína dodržovala své mezinárodní závazky, a aby i nadále respektovala princip „jedna země, dva systémy“ a z něj vyplývající vysokou míru autonomie Hongkongu.
Ministři dále navázali na předešlé videokonference a pokračovali v sérii diskusí o dopadech pandemie COVID-19 na vztahy s jednotlivými světovými regiony, tentokrát se zaměřením na Asii a Pacifik.
Ministři rovněž potvrdili shodu na závěrech Rady k Afghánistánu. V tomto kontextu uvítali politickou dohodu mezi prezidentem Gháním a jeho volebním soupeřem Abdulláhem, upřesnili podmínky dalšího poskytování politické a finanční podpory EU a vyzvali afghánskou vládu a Tálibán k dohodě na trvalém a komplexním příměří i k urychlenému zahájení vnitroafghánských rozhovorů.