Šéf české diplomacie ocenil iniciativu všech, kteří se do projektu zapojili. „Podobné akce jsou skvělým příkladem spolupráce. Rád vidím, když se kvůli společnému cíli spojí veřejnost i stát. Nesmírně důležité je i mezinárodní zapojení,“ řekl ministr. Ke každému stromu, na který daná diplomatická mise přispěla, náleží vlajka konkrétního státu. Alej tak představuje příspěvek k porozumění států při zvládání globálních problémů a zapojování občanů do jejich řešení.
Vzhledem k epidemiologickým opatřením musel být program slavnostní výsadby upraven. Původně se ho měli kromě ministra zúčastnit i diplomaté z ambasád jednotlivých států. „Všechna nařízení musíme respektovat. Mrzí mě, že výsadba neproběhla podle plánu. Připravené stromy ale musí růst, vysadili jsme je proto v užším kruhu. Se všemi, kteří se na jejich pořízení podíleli, se potkáme na jaře a uspořádáme malý piknik,“ vysvětlil Petříček.
Asi 700 metrů dlouhá Alej porozumění se nachází podél poutní cesty, která historicky vedla z pražské Lorety až na františkánský klášter v Hájku. Původní pěšina byla rozorána v období kolektivizace, aby na jejím místě moha vzniknout zemědělská půda. Výsadbu nového stromořadí iniciovalo město Hostivice a obce Chýně a Jeneč ve spolupráci s Nadací Partnerství. Podílela se na ní také realizační firma Paměť krajiny či Ministerstvo životního prostředí. Záštitu převzal ministr Petříček.
Vysazené stromy se stanou dalším příspěvkem do iniciativy Sázíme budoucnost, která chce během pěti let motivovat veřejnost k vysazení 10 milionů stromů.