Tato partnerství by mohla nahradit ukončenou nebo pozastavenou spolupráci s Běloruskem a Čínou. „Společnými tématy pro spolupráci by mohlo být vzdělávání, sociální věci a tradičně kultura a cestovní ruch. Jsou to země, kde už spolupráce probíhá nebo kde nás konkrétní oblasti významně sbližují," řekl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
S Finskem a Německem už podle něho Kraj Vysočina spolupracuje hlavně ve vzdělávání, u Estonska by mohla být přínosem jeho zkušenost s digitalizací a elektronizací. "Padl také návrh na kulturně i zeměpisně blízké Slovinsko, kde by mohly být bodem spolupráce sociální věci, zamýšlíme se i nad Maďarskem, kde bychom mohli najít společná témata v oblasti zemědělství nebo organizace veřejné dopravy," upřesnil hejtman Schrek. Vedení Kraje Vysočina upozornilo, že se jedná o prozkoumání možností z iniciativy Kraje Vysočina a pro uzavření jednoho či více nových partnerství nebyl stanoven žádný pevný termín. Stejně tak není případný podpis oficiálního partnerství cílem sám o sobě. Důležitější je síť vztahů přinášející konkrétní aktivity a benefity pro obyvatele obou regionů.
Nejstarší a zároveň nejpropracovanější přeshraniční spolupráci od roku 2002 má Kraj Vysočina s rakouskou spolkovou zemí Dolní Rakousko, do níž jsou zapojeny už i děti a studenti, například díky tradiční Mladé univerzitě Waldviertel-Vysočina. V roce 2006 začala spolupráce se slovenským Nitranským samosprávným krajem, se kterým se daří rozvíjet především podporu vzdělávání a propojovat kulturní aktivity. Kraj Vysočina dále spolupracuje také s Francií, například v oblasti výměn studentů a umělců nebo gastronomických akcí. Svého partnera má region i mimo země Evropské unie, od roku 2007 intenzivně spolupracuje s ukrajinským Zakarpatím.