„Cílem péče je podpora seniorů s duševním onemocněním a jejich rodin, která povede k prevenci hospitalizací či k jejich zkracování a napomůže k návratu dlouhodobě hospitalizovaných do společnosti,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Zřízení multidisciplinárních týmů vychází ze Strategie reformy psychiatrické péče (ZDE). Do péče multidisciplinárním týmem duševního zdraví pro seniory budou klienti zařazováni na základě vlastní žádosti či žádosti rodiny nebo na základě kontaktu a spolupráce se sociálními pracovníky či lékaři z nemocničních zařízení akutní/následné péče a z ambulantních praxí. Tým bude působit na jednom místě a jeho členy budou psychiatr (gerontopsychiatr), geriatr, klinický psycholog, ergoterapeut, sociální pracovník a další odborníci v závislosti na typu poskytované péče. Jejich úzká spolupráce zajistí zvýšení dostupnosti, komplexnosti a včasnosti poskytované péče pro klienty i jejich rodiny a blízké a maximální společenskou integraci a klinické i sociální zotavení klientů.
Konkrétní podmínky jsou uvedeny ve Výzvě k předkládání žádosti a její příloze Metodice Programu podpory nových služeb v oblasti péče poskytované multidisciplinárním týmem duševního zdraví pro seniory na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví (ZDE). Termín ukončení příjmu žádostí je 30. 6. 2020.
Ministerstvo zdravotnictví si tímto rovněž dovoluje pozvat potenciální žadatele na Seminář pro žadatele, který se uskuteční dne 18. června 2020, na adrese Krokova 827/2, Praha 2 – Nusle.
Více informací je uvedeno v pozvánce na seminář ZDE.
Pilotní provoz multidisciplinárním týmem duševního zdraví pro seniory bude hrazen z projektu „Podpora nových služeb v péči o duševně nemocné“, (reg. číslo: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_039/0008217) realizovaného Ministerstvem zdravotnictví v rámci Operačního programu Zaměstnanost spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu.