„Rádi bychom zvýšili podporu sociálního podnikání v našem kraji. Kromě připraveného projektu, který bude informovat veřejnost od září, bychom rádi ukázali lidem, jak takové zaměstnávání osob se sníženou pracovní možností uplatnění funguje za hranicemi,“ poukázal na jednu z možností spolupráce v rámci Evropské unie Pavel Šotola.
„Úspěšné firmy zaměstnávající handicapované mohou být také inspirací pro ostatní. Z hlediska zaměstnanosti má sociální podnikání obrovský potenciál,“ dodal krajský radní.
„V rámci 51 agentur Evropské unie je řada příležitostí, které dosud nejsou v České republice využívány. Kromě vypsaných projektů jsou to třeba i vědecké výzkumy, které přinášejí nové možnosti spolupráce včetně financování,“ promluvil o příležitostech, které by pomohl zprostředkovat, český europoslanec Tomáš Zdechovský. „Rozhodně bych chtěl umožnit zástupcům neziskovek a firem zhlédnout příklady dobré praxe – tedy například jak funguje sociální podnikání v Rakousku nebo Německu,“ dodal europoslanec.
Potvrdil, že pokračovat bude vysílání oceněných dobrovolníků na prohlídku evropských institucí, konkrétně do Štrasburku, jednoho ze sídel Evropského parlamentu. Pardubický kraj každý rok předává ceny dobrovolníkům a společensky odpovědným firmám a pět z nich má možnost navštívit instituce EU.
„Zajímavou možností jsou i nejrůznější stáže v institucích Evropské unie a to nejen v sociální oblasti, ale i třeba v oblasti boje s kriminalitou a drogami,“ nastínil další příležitosti Tomáš Zdechovský. Oba politici také hovořili o transformaci sociální péče, spolupráci neziskového a veřejného sektoru, ale i o tom, že společenská odpovědnost firem finančním příspěvkem nekončí, ale začíná.