Veřejnost je rozdělená
„Bylo zjištěno, že odlišnosti v postojích napříč jednotlivými skupinami ve společnosti nejsou příliš veliké,“ vysvětluje lidovecký europoslanec s tím, že relativně vyrovnané je i rozložení názorů na to, jak by měl český stát postupovat v této kauze. Konkrétně udává následující čísla:
„24 % respondentů je toho názoru, že stát by zde měl podniknout více a dalších 29 % považuje kroky státu za dostatečné. Na druhé straně si pouze 5 % dotázaných myslí, že Česko by se v této věci mělo angažovat méně a 12 % tvrdí, že zasahovat by se nemělo vůbec. Zbývající necelá třetina dotázaných občanů nemá jednoznačný názor.“
Informovat a bořit mýty
„Pozitivní je, že podíl těch, kteří nechtějí žádné zasahování českého státu či menší angažovanost, není příliš vysoký. Nicméně zatím většina lidí říká, že nevidí potřebu dále stupňovat tlak na Norsko,“ říká Zdechovský, podle něhož vyplývá z výsledků šetření jediné.
„Považuji za naprosto nezbytné i nadále informovat veřejnost o kauze Evy Michalákové a celém norském systému, aby se předcházelo různým mýtům. Je také důležité, zdůrazňovat fakt, že se nejedná se o jediný izolovaný případ, ale o systémové pochybení, jak o tom svědčí i početné demonstrace postižených rodičů z konce května, které se uskutečnily v několika evropských městech. Obětí z řad dětí i rodičů jsou tisíce,“ dodává europoslanec.
Europoslanci Tomáši Zdechovskému se první podklady týkající se tohoto případu dostaly těsně po jeho zvolení. V kauze Evy Michalákové se aktivně angažuje od listopadu loňského roku spolu s europoslancem Petrem Machem a českou poslankyní Jitkou Chalánkovou.
Daniel Rejman