Mgr. et Mgr. et Mgr. Tomáš Zdechovský, Ph.D., MBA

Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • KDU-ČSL
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.01.2014 16:24:07

Klausova amnestie otevřela otázku smyslu trestu ve vězení

Klausova amnestie otevřela otázku smyslu trestu ve vězení

Kontroverzní amnestie z ledna 2013, dnes již bývalého prezidenta Václava Klause, otevřela téma, kdo a kde je za co uvězněn. Mimochodem mnoho amnestovaných vězňů byli neplatiči výživného. A tady je potřeba si položit otázku, má logiku notorické neplat

 Kontroverzní amnestie z ledna 2013, dnes již bývalého prezidenta Václava Klause, otevřela téma, kdo a kde je za co uvězněn. Mimochodem mnoho amnestovaných vězňů byli neplatiči výživného. A tady je potřeba si položit otázku, má logiku notorické neplatiče výživného posílat do vězení?
Asi se shodneme na tom, že neplacení výživného je rozhodně věc, která by měla být rychle řešena, protože vždy jsou na ni v konečném důsledku bity děti. Pominu teď otázku přiměřenosti výživného, kdy jsou některým rodičům vyměřeny alimenty nesmyslně vysoké a jiným naopak nesmyslně nízké. Nicméně je takové odebrání svobody za neplacení alimentů pro dlužníka efektivním trestem?
Například v mnoha státech západní Evropy jsou tresty odnětí svobody používány jen v případech, kdy je potřeba pachatele závažných trestných činů nebo opakujících se trestných činů izolovat od společnosti. Avšak neplacení výživného mezi tyto tresty zajisté nepatří a zde by rozhodně byla účinnější metoda domácího vězení s využitím elektronického náramku.
Výhodou systému elektronických náramků je, že dotyčnému dlužníkovi svobodu omezí, nicméně namísto pobytu za mřížemi, kdy za něj přebírá odpovědnost stát, může osoba s elektronickým náramkem chodit do práce, a tudíž vydělává peníze. Ty se pak mohou použít na úhradu dlužné částky. Způsobu, jak ji pak stát může vymoci, je nepřeberné množství. V konečném důsledku stát výrazně ušetří náklady, odsouzený je potrestán, ale je mu umožněno plnit své závazky.
V současné době stát denně vynaloží na jednu osobu ve výkonu trestu, dle statické ročenky vězeňské služby za rok 2010, v průměru 847 korun, tj. 309 255 korun ročně. A to do toho nejsou započítány investiční náklady, což zvyšuje náklady na jednoho vězně na téměř 1 200 Kč denně. V případě elektronických náramků je vše placeno odsouzeným.
I když jsem s amnestií prezidenta Václava Klause nesouhlasil, propustila z vězení část lidí, kteří tam objektivně prostě nepatří. Jejich místo je logicky někde v práci, protože jen tak mohou plnit své povinnosti např. vůči svým dětem. Pobytem za mřížemi jen dluh narůstá a tím se pak celý problém ještě zhoršuje. Věřím, že nová vláda najde odvahu projekt elektronických náramků dotáhnout do zdárného konce, aby se Klausův argument, vyprázdnit přeplněné věznice širokou amnestií, v budoucnu už nikdy neobjevil.
Přeji hezký den a veselou mysl!
 
 
 
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 1 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama