Před jeho Velký senát sestávající ze 17 soudců a posuzující mimořádně závažné případy se dostal případ „Strand Lobben a další versus Norsko“ (č. 37283/13), ve kterém je Norsko žalováno za odebrání čerstvě narozeného chlapečka a jeho pozdější nucenou adopci pěstouny.
Takový postup je zcela výjimečný. Před Velký senát se dostanou dvě až tři desítky stížností z několika desítek tisíc. Jeho rozhodnutí a argumentace proto může zásadně ovlivnit i další případy vedené proti Norsku, včetně případu českých dětí Michalákových.
Kauza „Strand Lobben“ putuje k Velkému senátu poté, co rodina požádala o přezkum původního rozhodnutí ESLP z 30. 11. 2017 (4 soudci ze 7 tehdy hlasovali v neprospěch rodiny a 3 přijali opačné stanovisko v její prospěch).
Posunutí případu před Velký senát opět dává ostatním členským státům Rady Evropy právo v tomto případu intervenovat.Podle oficiálního sdělení zástupkyně Slovenska u ESLP Maricy Pirošíkové již této možnosti využilo Slovensko. Nepodařilo se ověřit, zda bude intervenovat i Česká republika. O možnost intervence mohou předsedu ESLP požádat i různé nevládní organizace.
„Věřím, že tento klíčový soud rozhodne ve prospěch biologické rodiny a zdravého rozumu a odmítne šílené praktiky norské sociální služby. Je na místě, aby v tuto chvíli projevila aktivitu také česká vláda, protože rozhodování v této konkrétní kauze může zásadně ovlivnit i budoucnost rodiny Evy Michalákové,“ komentuje aktuální zprávu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
„Z veřejně dostupných zdrojů je patrné, že zkušenosti této rodinys norským Barnevernem se neliší od hrůz, které jsme poznali u dalších rodin. Děťátko bylo odebráno matce krátce po porodu v roce 2008 v centru pro rodiny, kde v dobré víře přivedla dítě na svět a byla v něm ubytována. Důvodem byl dočasný úbytek váhy kojeného dítěte, což je z pohledu pediatra u novorozenců obvyklý jev. Následovala pěstounská péče, omezení kontaktu a nucená adopce pěstouny, přestože matka bez problémů pečuje o své druhé, později narozené dítě. Něco takového je v civilizovaném světě nepřípustné,“ dodává bývalá poslankyně českého parlamentu a dětská lékařka Jitka Chalánková.
„Nevíme, jak soud rozhodne. Je to ale první kauza norského Barnevernu, která se dostala tak daleko. Velký senát zdaleka neřeší běžné kauzy a pokud vstupuje do hry, lze očekávat zásadní rozhodnutí. Za poslední dva roky ESLP oznámil norské vládě hned několik stížností v obdobných záležitostech,“ připomíná advokátka, členka Petičního výboru na podporu Michalákových a právní zástupkyně Evy Michalákové před ESLP Dora Boková.
Případ Michalákových v současnosti čeká na projednání, Soud doposud rodině sdělil to, že se jím bude zabývat přednostně. Odmítl však přijmout předběžné opatření, aby se matka mohla s dětmi vídat, s tím, že se nejedná o urgentní kauzu, jakou jsou třeba případy uprchlíků. Petiční výbor na podporu Michalákových i nadále tlačí také na to, aby české úřady ověřily stav obou chlapců, protože je nikdo už několik let nespatřil.
Na Slovensku je nejviditelnější případ malé Maxine, která byla násilně odebrána jako kojené miminko ze smíšené norsko-slovenské rodiny pro údajně nedostatečný oční kontakt. Ve prospěch rodiny intervenovala již řada slovenských úřadů a politiků. O aktuálním vývoji svého případu chce rodina promluvit v blízké době.
***
Přílohy:
- Press release ECHR 134 (2018) z 10. 4.2018 (přiložen)
- Odkaz na oficiální tiskovou zprávu Kanceláře zástupce Slovenska před Evropským soudem pro lidská práva:
http://www.justice.gov.sk/Stranky/aktualitadetail.aspx?announcementID=2325
- Odkazy na dostupné informace ke kauze Strand Lobben na webových stránkách Evropského soudu pro lidská práva (adresy je třeba zkopírovat do prohlížeče):
https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22appno%22:[%2237283/13%22],%22itemid%22:[%22001-178877%22]}
https://www.echr.coe.int/sites/search_eng/pages/search.aspx#{"fulltext":["č. 37283/13"]}
- Přehled případů, kterými se aktuálně zabývá Velký senát ESLP:
https://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=hearings/gcpending&c